۱
 

به بهانه زادروز «ادیت نسبیت» نویسنده اشیاء جادویی

 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۸:۳۵
 
 
ادیت نسبیت، نویسنده و شاعر انگلیسی کودک و نوجوان متولد 15 آگوست سال 1858 است. این نویسنده که با خلق اشیای جادویی در آثارش فانتزی نوشتن را تجربه کرده، بیش از 40 اثر برای بچه‌ها نوشته است که از این میان تنها 6 کتاب او به فارسی ترجمه شده‌اند.-
ادبیت نسبیت
 
ادبیت نسبیت
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران‌ (ایبنا)، ادیت نسبیت، پانزدهم آگوست سال 1858 در «کینگستون لین» انگلستان متولد شد. پدر نسبیت شیمیدان بود و تنها چهار سال پس از متولد شدن او در گذشت. 

پس از فوت پدر، خانواده او به نوعی آواره شد و در مکان‌های مختلفی اسکان پیدا کرد. مراحل تحصیلات مقدماتی این نویسنده در شهرهای مختلف انگلستان و فرانسه گذشت. 

زمانی که نسبیت 17 ساله شد، خانواده او به لندن بازگشت و در جنوب شرقی این شهر، در خیابان الویس ساکن شدند. نخستین اثر این وی برای کودکان با عنوان «داستان جویندگان گنج» در سال 1899 منتشر شد. 

این کتاب باعث مشهور شدن نسبیت شد و کتاب بعدی او با عنوان «وودبی گودز»، مورد استقبال مخاطبان قرار گرفت.
 
این نویسنده در طول دوران حیاتش 40 اثر برای بچه‌ها منتشر کرد که بخشی از آن‌ها رمان بودند و بخشی دیگر گردآوری داستان‌های پیشینیان بودند. 

«جولیا بریگز»، زندگی‌نامه‌نویس غربی، نسبیت را نخستین نویسنده زن مدرن ادبیات کودک و نوجوان می‌داند. 

داستان‌های نسبیت، ترکیبی از واقعیت و خیال بودند که این سبک سبب می‌شد به راحتی بتواند به کودکان نزدیک شود. در بسیاری از داستان‌های این نویسنده، اشیاء جادویی به چشم می‌خورند که پایه اثر را به سمت فانتزی شدن می‌برند.

از این نویسنده تاکنون 6 اثر به فارسی ترجمه شده است. یکی از آثار این نویسنده با عنوان «بچه‌های راه آهن»، تاکنون بیش از 10 بار به فارسی ترجمه شده. «قشنگ‌ترین داستان‌های دنیا بر اساس داستانی از ای نسبیت»، «پنج بچه و جن شنی»، «ق‍ص‍ر اف‍س‍ون‌ ش‍ده‌»، «ق‍ق‍ن‍وس‌ و ق‍ال‍ی‍چ‍ه‌ ج‍ادو» و «م‍اج‍رای‌ ج‍وی‍ن‍دگ‍ان‌ گ‍ن‍ج‌» آثار این نویسنده در فارسی هستند. 

بر اساس کتاب «پنج بچه و جن شنی» فیلمی نیز ساخته شده که  میان نوجوانان پرطرفدار بوده است.

نسبیت در چهارم می سال 1924 درگذشت. 

از آثار دیگر این نویسنده می‌توان به «داستان گربه‌ها»، «زیبای خفته در جنگل»، «داستان قهرمانان افسانه‌ای» و «داستان بدشانسی» را نام برد.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 176892
 


 
فرانی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۸-۱۱-۰۹ ۲۱:۲۱:۴۷
تو نوجوونی با کتابای ادیث نسبیت روزگار خوشی داشتم. (230371)