۱
 
با برگزیدگان بیست‌و ششمین جایزه کتاب فصل/3

«بایسته‌های اخلاق مهندسی» حرکتی به سمت طراحی‌های هدفمند است

 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۸ دی ۱۳۹۲ ساعت ۱۸:۲۶
 
 
«بایسته‌های اخلاق مهندسی» اثر چارلز بی فلدرمن، در بیست و ششمین دوره جایزه کتاب فصل به‌عنوان اثر شایسته تقدیر معرفی شد. مصطفی ساکت، یکی از مترجمان این اثر، گفت: کتاب «بایسته‌های اخلاق مهندسی» مهندسان را به سوی طراحی‌های هدفمند هدایت می‌کند._
«بایسته‌های اخلاق مهندسی» حرکتی به سمت طراحی‌های هدفمند است
 

مصطفی ساکت، در گفت‌و‌گو با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، درباره کتاب «بایسته‌های اخلاق مهندسی» اظهار کرد: این اثر که در سال 2012 در ایالات متحده منتشر شده است و به‌عنوان کتاب‌ درسی در دانشگاه‌های این کشور تدریس می‌شود. 

وی ادامه داد: از میان تمام کتاب‌های با موضوع اخلاق مهندسی و از جمله کتاب‌های مرجع این حوزه، کتاب «بایسته‌های اخلاق مهندسی» را برای ترجمه انتخاب کردیم تا مخاطبان با مباحث اخلاقی ویژه و نظریه‌های فیلسوفان مختلف درباره اخلاق مهندسی آشنا شوند.

مترجم کتاب «بایسته‌های اخلاق مهندسی» افزود: نویسنده در این اثر، اتفاقات بسیاری را که در اثر بی‌اخلاقی مهندسان در سراسر دنیا به وقوع پیوسته‌اند، ارایه کرده است. این کتاب در تلاش است تا برای افرادی که می‌خواهند وارد جامعه مهندسی شوند و همچنین دانشجویان رشته‌های مهندسی، علمی جامع ارایه دهد تا آن‌ها بدانند که هماهنگ نبودن با ویژگی‌های یک مهندس اخلاق‌مدار، چه روزگار اسفباری را به دنبال دارد.

وی در ادامه عنوان کرد: این اثر به مخاطبان می‌آموزد که یک سهل‌انگاری اخلاقی که از سر بی‌توجهی رخ داده باشد، چگونه می‌تواند بسیاری از پروژه‌ها را با شکست مواجه کند و در نهایت ضررهای مالی و جانی بسیاری به دنبال داشته باشد. 

ساکت با اشاره به این‌که این اثر می‌تواند راهگشای مهندسان و مدرسان دانشگاه باشد، اظهار کرد: جای خالی این اثر به‌عنوان یک درس مستقل در دانشگاه‌های ما به شدت احساس می‌شود. امیدوارم وزارت علوم، تحقیقات و فناوری این درس را به‌عنوان درس اصلی و مستقل برای دانشگاه‌ها در نظر بگیرد. 

مترجم شایسته قدردانی جایزه کتاب فصل گفت: کتاب «بایسته‌های اخلاق مهندسی» نشان می‌دهد که چگونه فناوری باعث ایجاد دغدغه‌های اخلاقی در مهندسان شده است. این اثر، عواقب اجتناب از مسایل اخلاقی را نیز گوشزد می‌کند. 

وی در ادامه عنوان کرد: این اثر، کتابی کامل، جامع و مختصر در مباحث اصلی و بنیادین اخلاق مهندسی محسوب می‌شود که برگرفته از اصلی‌ترین کتاب‌های مرجع در حوزه‌ مهندسی و آموزش مهندسی است. 

ساکت با بیان این‌که ترجمه کتاب «بایسته‌های اخلاق مهندسی» حاصل 10 ماه تلاش مشترک با حسین کرد است، افزود: این اثر در بیست و ششمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران عرضه و با استقبال خوبی مواجه شد. امیدوارم اکنون نیز این اثر، به چشم مخاطبان خوش بنشیند.

کتاب «بایسته‌های اخلاق مهندسی» با شمارگان یک‌هزار نسخه در 339 صفحه، به بهای 15 هزار تومان از سوی انتشارات هرمس منتشر شده است.

Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 189933
 


 
حسین یوسفی
Russian Federation
۱۳۹۷-۰۹-۲۰ ۲۱:۲۳:۱۲
با سلام خدمت مهندس محترم
من هم دغدغه های اخلاق مهندسی و پیگیری برای آموزش ان در جامعه مهندسی را دارم
تمایل دارم در صورت امکان با یکدیگر صحبت کنیم
09177113545
حسین یوسفی شیراز
20.9.97 (227453)