مدیر مرکز کتاب شناسی شیعه: ۹۰ درصد کتاب‌های دینی به تصحیح مجدد نیازمندند

 
تاریخ انتشار : جمعه ۱۹ دی ۱۳۹۳ ساعت ۱۸:۵۷
 
 
حجت الاسلام محمد مختاری، مدیر مرکز کتاب‌شناسی شیعه بیان کرد: حدود ۹۰درصد کتاب‌های دینی نیاز به تصحیح مجدد دارند چرا که بسیاری ازاین کتاب‌ها در زمانی تصحیح شده‌اند که امکانات امروزی در شناسایی متون پایه و اصلی نبوده است.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) از قم نشست بررسی استانداردهای کتاب دینی در عرصه بین‌الملل پنجشنبه شب 18 دی ماه با حضور حجت الاسلام  رضا مختاری، محمد اسفندیاری و حجت الاسلام دکتر سید حسن اسلامی در حاشیه نمایشگاه کتاب حوزه دین در مجتمع ناشران قم برگزار شد.

حجت الاسلام محمد مختاری در این نشست با اشاره به ضرورت پرداختن به تصحیح کتاب‌های دینی گفت: متاسفانه درمحافل علمی کشور تصحیح متون را هنوز فعالیتی علمی نمی‌دانند و آن را در حد حروفچینی تقلیل می‌دهند.

مدیر مرکز کتاب‌شناسی شیعه با بیان این‌که تصحیح متون در مواقعی از تألیف نیز دشوارتر است، بیان کرد: تصحیح متون یک فعالیت علمی است و در بسیاری از دانشگاه‌های دنیا به عنوان پایان نامه قبول می‌شود.

این مدرس حوزه و دانشگاه با اشاره بر لزوم دانش بالا در تصحیح کتاب‌های مختلف، تاکید کرد: اگر محققی در موضوع کتابی که می‌خواهد تصحیح کند دانش لازم را نداشته باشد نمی‌تواند آن را به سرانجام درستی برساند.

حجت الاسلام مختاری عنوان کرد: حدود 90 درصد کتاب‌های دینی نیاز به تصحیح مجدد دارند چراکه بسیاری از این کتاب‌ها در زمانی تصحیح شده‌اند که امکانات امروزی در شناسایی متون پایه و اصلی نبوده است.

وی افزود: در تصحیح متون باید همه منابع شناسایی شود و حتی در صورت نیاز منبعی در کتابخانه‌های خارج از کشور نگهداری می‌شود، نیز بررسی شود.

حجت الاسلام مختاری با بیان این‌که وفاداری به متن تصحیح و ترجمه اصلی ضروری است، اظهار کرد: حق نداریم دخالتی در متن انجام دهیم و جابه‌جا کردن یک «واو» نیز در تغییر متون جایز نیست.

این پژوهشگر علوم دینی با بیان این‌که تکرار تصحیح‌های قدیمی توسط برخی مؤلفان یکی از آسیب‌های این حوزه است، گفت: متاسفانه برخی مولفان یک کتاب را بر می‌دارند و با چند خط تغییر، آن را به نام خود چاپ می‌کنند و به این ترتیب هم منابع و سرمایه ملی هدر می‌رود و هم یک خیانت علمی انجام می‌شود.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 211653