انعکاس مشکلات مردم در اسناد مربوط به فرمانفرما/ آثار جدید از انتشارات «تاریخ ایران» در راه است

 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۲۷
 
 
منصوره اتحادیه، مدیر نشر «تاریخ ایران» از انتشار اسناد مربوط به شخصیت‌های مختلف تاریخی از جمله «میرزا عبدالحسین میرزا فرمانفرما»، جلد پنجم «خاطرات دکتر باقر کاظمی» و همچنین اسناد مربوط به مکاتبات صرافان و کرمانشاه خبر داد و گفت: اسناد مربوط به فرمانفرما اطلاعات ارزشمندی دارند و در بسیاری از آنها عریضه‌ها و مشکلات مردم منعکس شده‌ است.
 
دکتر منصوره اتحادیه در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) درباره کتاب‌های در دست چاپ این انتشارات توضیح داد: اسناد بسیار مهمی متعلق به «میرزا عبدالحسین میرزا فرمانفرما» (شاهزاده قاجار و نخست‌وزیر ایران) پیدا شده است که نشر تاریخ در حال مکتوب‌ کردن آنهاست. به دلیل این‌که فرمانفرما حکومت‌ها و کارهای دولتی مهمی را در طول عمرش داشته است، ما در این کتاب اسناد موجود در رابطه با وی را ایالت به ایالت بررسی و در حال موضوع‌بندی آنها هستیم. ناگفته نماند که اصل سندها به مجلس شورای اسلامی اهدا شده است.

همتی که نشر تاریخ ایران در انتشار اسناد فرمانفرما دارد

مدیر نشر تاریخ ایران افزود: اسناد مربوط به فرمانفرما بسیار ارزشمند و استثنایی‌ است و بسیاری از آنها عریضه‌ها و مشکلات مردم هستند که در این نامه‌ها منعکس شده‌ و اطلاعات ارزشمندی دربردارند.

این تاریخ‌دان درباره کتاب دیگری که نشر تاریخ ایران در دست چاپ دارد، گفت: پیش از این نیز دو کتاب با عناوین «وبای عالمگیر (منتخبی از اسناد فرمانفرما)» و «زیر پوست شهر (گزارش نظمیه از وقایع اجتماعی ـ سیاسی حکومت فرمانفرما بر شیراز در سال‌های 1335 تا 1337)» درباره این شخصیت تاریخی به چاپ رسیده که اولی، مربوط به ماجراهای شیوع وبا در نقاط مرزی و سرحدات به‌ویژه غرب ایران و کرمانشاه در سال‌های 1321 تا 1323 است که فرمانفرما حاکم آنجا بوده و کتاب «زیر پوست شهر» هم منتخبی از اسناد فرمانفرما به‌شمار می‌رود که از دوره حکومت وی در زمان جنگ جهانی اول بر شیراز به‌جای مانده است.

مدیر نشر تاریخ ایران ادامه داد: اسناد کرمانشاه هم کتاب دیگری است که به رغم آماده انتشار بودن، به علت مشکلات گرانی کاغذ هنوز به چاپ نرسیده است. این کتاب اثر ارزشمندی مربوط به دوران کشف نفت در کرمانشاه است که اکتشاف نفت در آنجا قبل از مسجدسلیمان انجام گرفت. در این اسناد، اطلاعات جالبی درباره نفت و چاه‌های نفتی که انگلیسی‌ها در آنجا می‌زنند، وجود دارد که اطلاعات زیادی از آنها تا به حال در دست نبوده و انتشار آن اتفاق بسیار مهمی است.

جلد پنجم «خاطرات دکتر باقر کاظمی» در راه است

این نویسنده کتاب‌های تاریخی گفت:  همچنین جلد پنجم «خاطرات دکتر باقر کاظمی» از دیگر کتاب‌های در دست چاپ نشر تاریخ است که چهار جلد قبلی آن با مقدمه من به چاپ رسیده‌ است.

وی درباره محتوای این کتاب و شخصیت باقر کاظمی گفت: وی از سیاستمداران دوره مظفری است که بیشترین فعالیتش در دوره پهلوی بوده و چهره‌ای بسیار روشنفکر، باسواد،‌ وطن‌پرست و دارای پست‌های مهمی از جمله استاندار آذربایجان، سفیر در افغانستان و وزیر امور خارجه ایران است که در نهایت با ورود در جبهه ملی ایران گرفتار، زندان و تبعید می‌شود. باقر کاظمی از جمله افرادی است که زندگی پرماجرا و پر فراز و نشیبی را از سر گذرانده و تقریبا به صورت روزانه خاطرات خود را می‌نوشت.

اتحادیه درباره اهمیت این کتاب ادامه داد: خاطرات باقر کاظمی به این دلیل مهم است که اطلاعات زیادی از اوضاع کشور، شرایط خانوادگی (که خود می‌تواند جنبه اجتماعی جالب توجهی داشته باشد) و وقایع دنیا به خواننده ارائه می‌دهد.

مدیر نشر تاریخ ایران از انتشار کتاب «اسناد صرافی» نیز خبر داد و در این‌باره گفت: ما به دلیل اینکه از تاریخ صرافی در ایران خیلی کم می‌دانیم، اطلاعات و اسناد این کتاب درباره صرافی‌ها می‌تواند جالب توجه باشد و  از آنجا که پدربزرگم صراف بوده و نامه‌ها، مکاتبات و اسنادی از آنها در دست بود، در حال جمع‌آوری و چاپ آنها هستیم.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 211657