داستان‌های طنزآمیز دیوید سداریس در «وقتی شعله‌ها شما را در برمی‌گیرند»

 
تاریخ انتشار : شنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۱۲
 
 
کتاب «وقتی شعله‌ها شما را در برمی‌گیرند» مجموعه داستان‌های طنزآمیز امریکایی نوشته دیوید سداریس با ترجمه نادر قبله‌ای منتشر شد.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) در مقدمه این کتاب که به قلم مترجم نادر قبله‌ای نوشته شده می‌خوانیم: «جذابیت داستان‌های دیوید سداریس، طنزنویس معاصر امریکایی در رک و راست بودن آن‌هاست؛ شخصیت‌های داستان او در نوشته‌هایش نه با گستاخی بلکه از روی سادگی شخصیت‌های واقعی زندگی خودش هستند- بیش‌تر اوقات اعضا خانواده پر جمعیتش.
 
او با سادگی شخصی که آن را از ریشه یونانی‌اش می‌داند بدون هیچ رودربایستی‌ای پدر و مادر و خواهر و برادر خود را وارد داستان‌هایش کرده و آن‌ها را موضوع شخصی‌های خود می‌کند.»
 
سداریس متولد 1956 است. در یکی از داستان‌های این مجموعه که پشت جلد کتاب هم آمده است، می‌خوانیم: «وقتی سیگار کشیدن در رستوران‌های نیویورک ممنوع شد دیگر بیرون از خانه غذا نخوردم. وقتی آن را در محل کار ممنوع کردند، کارم را ترک کردم و وقتی قیمت یک پاکت سیگار به هفت دلار افزایش یافت اسباب و اثاثیه‌ام را جمع کردم و به فرانسه رفتم.
 
آنجا پیدا کردن سیگار خودم سخت بود ولی اهمیتی نداشت. دست‌کم دوبار در سال به ایالت متحده برمی‌گشتم. هر کارتن معاف از مالیات فقط 20 دلار بود و من پیش از این‌که سوار هواپیما بشوم پانزده کارتن می‌خریدم. سیگارهایی را هم که دوستانم برای کریسمس یا عید پاک برایم می‌آوردند به آن اضافه کنید.
 
از آنجا که همیشه آمادگی امکان آتش‌سوزی یا دزدی را داشتم در بهترین حالت 34 تن کارتن داشتم، که در سه جای متفاوت تلنبار شده بودند. به آن‌ها می‌گفتم «سیاهه موجودی» و می‌گفتم تنها چیزی که بین من و فروپاشی کامل روانی وجود دارد همین سیاهه موجودی است.»
 
وقتی شعله‌ها شما را در برمی‌گیرند شامل 17 داستان با نام‌های «واگیر دارد»، «تحمل کن»، «یار تعویضی»، «خانه قدیمی»، «آنچه آموختم»، «این یعنی عشق»، «دلربایی هیولا»، «در اتاق انتظار»، «راه حلی برای جدول یکشنبه‌ها»، «آدم‌های بزرگ عهده‌دار نگهداری از»، «قارچ سمی سیمانی می‌شوند»، «به یاد آور که روزی هم تو می‌میری»، «بیگانه‌ای از فضا»، «موش‌‌ها و آدم‌ها»، «آوریل در پاریس»، «بچه ننه» و «بخش سیگاری‌ها» است.

این مجموعه داستان با شمارگان هزار و 100 نسخه به قیمت 13 هزار و 500 تومان از سوی انتشارات مروارید منتشر شده است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 212754