در نخستین گاه‌نشست «از ایران چه می‌دانم؟»

ناصر تکمیل‌همایون درباره «اودلاجان» سخن می‌گوید

 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۱ دی ۱۳۹۳ ساعت ۱۳:۴۳
 
 
نخستین گاه‌نشست «از ایران چه می‌دانم؟» به موضوع محله اودلاجان تهران اختصاص دارد. در این نشست، دکتر ناصر تکمیل‌همایون، تهران‌پژوه و استاد تاریخ، درباره آخرین کتاب تألیفی خود با عنوان «اودلاجان» یا «عودلاجان» و پژوهش‌ها و یافته‌های خود درباره این محله قدیمی تهران سخن می‌گوید.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) دکتر ناصر تکمیل‌همایون، تهران‌پژوه و استاد تاریخ در نخستین گاه‌نشست «از ایران چه می‌دانم؟» که امروز یکشنبه 21 دی‌ماه در کتابفروشی بوک‌‌لند برپا می‌شود درباره آخرین کتاب تألیفی خود با عنوان «اودلاجان» و پژوهش‌ها و یافته‌هایش درباره این محله قدیمی تهران سخن می‌گوید.
 
در این کتاب سابقه تاریخی محله‌های تهران، کلان‌محله اودلاجان و تحولات جغرافیایی آن، عوامل اجتماعی و اقتصادی شکل‌گیری محله، پراکندگی ساکنان و تعلقات آن، اوضاع کنونی و نوع بازسازی فرهنگی، بررسی و تحلیل می‌شود و راهکار و نیاز تاریخی باقی ماندن آثار کهن و اثرات فرهنگی آن در جامعه کنونی تهران، شیوه‌های ماندگاری کالبدی محله و آمیختن کارکردهای اجتماعی و فرهنگی کهن، در حیات کنونی آن بیان می‌شوند.
 
خانه فرمانفرما، آب‌انبار مسجد حکیم، امامزاده یحیی، باغ سفارت روسیه، بازارچه نایب‌السلطنه، ساختمان چایخانه، حمام حکیم‌باشی، حمام خانه، خانه قوام‌الدوله، خانه امام جمعه، سقاخانه سرچشمه، خانه مؤتمن‌الاطباء، گذر و محله مسجد شاهی، مسجد و منار پامنار، مدرسه رضائیه و خانه وثوق‌الدوله از بناهای محله اودلاجان‌ هستند که در فهرست آثار ملی ثبت تاریخی شده و در این کتاب به اختصار معرفی می‌شوند.
 
در بخشی کتاب آمده است: «کلان محله اودلاجان که از دوره صفویه حد و مرز آن مشهود شد، به مرور زمان به لحاظ جغرافیایی توسعه پیدا کرد و زیرمحله و محله‌های متعدد در درون آن پدید آمد، به‌گونه‌ای که محدوده امروزی آن، متناسب با نقشه عبدالغفار نجم‌الملک (1309 ق) و نقشه جدید تهران بدین شرح است: از شمال خیابان امیرکبیر (چراغ گاز یا برق)، از شرق خیابان ری، از جنوب خیابان پانزده خرداد (بوذرجمهری) و محله چاله‌ میدان و بازار و محله بازار، از غرب خیابان ناصرخسرو (ناصریه)، خندق سابق محله ارگ.»
 
این نشست یکشنبه 21 دی‌ماه ساعت 17 در کتابفروشی بوک‌لند  واقع در خیابان ولی‌‌عصر(عج)، خیابان مقدس اردبیلی، میدان الف، مرکز خرید پالادیوم، طبقه سوم،  پلاک 2 برگزار می‌شود.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 215508