هشتادوهشتمین سالروز تولد سیمین بهبهانی فرا رسید/«عاشق‌تر از همیشه بخوان» به چاپ سوم رسید

 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۸ تير ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۲۲
 
 
زنده‌یاد سیمین بهبهانی در 28 تیر 1306 در تهران به‌دنیا آمد. آخرین کتاب منتشر شده از این شاعر اثرگذار چاپ سوم گزیده اشعارش با عنوان «عاشق‌تر از همیشه بخوان» است که چندی پیش از سوی نشر مروارید روانه کتابفروشی‌ها شد.
 
خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)ـ زنده‌یاد سیمین بهبهانی 88 سال پیش در چنین روزی در تهران به دنیا آمد. بسیاری از منتقدان به دلیل ابداع وزن‌های تازه در غزل فارسی از سیمین بهبهانی با عنوان «نیمای غزل» یاد می‌کنند.

«سه‌تار شکسته» منتشر شده در سال 1330، «جای پا» منتشر شده در سال 1335، «چلچراغ» منتشر شده در سال 1336، «مرمر» منتشر شده در سال 1341، «رستاخیز» منتشر شده در سال 1352، «خطی ز سرعت و از آتش» منتشر شده در سال 1360، «دشت ارژن» منتشر شده در سال 1362، «آن مرد، مرد همراهم» منتشر شده در سال 1369، «کاغذین نامه» منتشر شده در سال 1371، «کولی‌نامه و عشق» منتشر شده در سال 1373 و «یک دریچه آزادی» منتشر شده در سال 1374، نام شماری از مجموعه اشعار منتشر شده بهبهانی است.

آخرین کتاب منتشر شده از بهبهانی چاپ سوم مجموعه «عاشق‌تر از همیشه بخوان» است که با تلاش فاضل ترکمن چندی پیش از سوی انتشارات مروارید روانه بازار نشر شد. این کتاب برای نخستین بار در سال 1374 منتشر شده بود.

یک شعر از مجموعه «جای پا»، 11 شعر از مجموعه «چلچراغ»، 16 شعر از مجموعه «مرمر»، 9 شعر از «افزوده‌های مرمر»، هشت شعر از مجموعه «رستاخیز»، پنج شعر از مجموعه «خطی ز سرعت و از آتش»، یک شعر از مجموعه «دشت ارژن» و 10 شعر از مجموعه «یک دریچه آزادی»، محتوای «عاشق‌تر از همیشه بخوان» را تشکیل می‌دهند.

مقدمه زنده‌یاد بهبهانی بر چاپ نخست این کتاب به این شرح است: «این دفتر برگزیده غزل‌هایی است که از سال 1334 تا 1372 به شکل و شیوه سنتی سروده‌ام. بسیاری از دوستداران شعر مرا با این غزل‌ها شناخته‌اند، با سروده‌هایی چون «شراب نور»، «یک دامن گل»، «دالان سمن‌ها» و شماری دیگر از این دست. آثار این مجموعه را از میان هفت دفتر شعر خود برگزیدم تا دست‌یابی به آنها برای خواستاران آسان‌تر باشد و ضمنا قیاس میان دو گونه غزل سنتی و غزل نوآیین من و انگیزه گرایشم به ایجاد دگرگونی در قالب و محتوای غزل برای خواننده آشکارتر شود.»

«عاشق‌تر از همیشه بخوان» سیمین بهبهانی را انتشارات مروارید با شمارگان هزار و 100 نسخه، 150 صفحه و بهای هشت هزار و 500 تومان منتشر کرده است.

خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) پیشتر گفت‌وگوهایی را با صاحب‌نظران درباره شعر سیمین بهبهانی منتشر کرده بود که تعدادی از آنها در لینک‌های زیر می‌توانید بیابید:

سهیل محمودی: بهبهانی وقایع اجتماعی را هنرمندانه ثبت کرد (اینجا)

شکارسری: بهبهانی وطن‌دوستی واقعی را اثبات کرد (اینجا)

طبايی: بهبهانی چهره وزين، شاخص و اثرگذار شعر معاصر است (اینجا)

سپانلو: «سیمین» مدافع ارزش‌های معنوی زنان بود (اینجا)

اسرافیلی: سیمین بهبهانی در شعر معاصر یک تنه کار چند نفر را انجام داد (اینجا)

بیوک ملکی: سادگی و روانی غزلیات سیمین بهبهانی نوجوانان را به خود جذب می‌کند (اینجا)
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 224966