مدیرعامل انتشارات علمی دانشگاه صنعتی شریف خبر داد

تشکیل کمیته حمایت از کتاب‌های علمی کم‌فروش در دانشگاه صنعتی شریف

 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۳۰
 
 
محمدمهدی روحانی مشهدی، مدیرعامل انتشارات علمی دانشگاه صنعتی شریف با اشاره به برگزاری آخرین جلسه مؤسسه انتشارات دانشکاه گفت: کمیته پشتیبانی، برای سیاستگذاری و حمایت از کتاب‌های علمی کم‌فروش در سطح دانشگاه تشکیل می‌شود.
 
مهندس محمدمهدی روحانی مشهدی، مدیرعامل انتشارات علمی دانشگاه صنعتی شریف در گفت‌و‌گو با خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران‌(ایبنا) درباره مصوبه آخرین جلسه هیأت مدیره این انتشارات اظهار کرد: در آخرین جلسه هیأت مدیره مؤسسه انتشارات علمی دانشگاه در 17 مرداد‌ماه مقرر شد که کمیته پشتیبانی متشکل از مدیرعامل مؤسسه، معاونت پژوهشی و معاونت اداری برای سیاستگذاری و حمایت از کتاب‌های علمی کم‌فروش در سطح دانشگاه تشکیل شود.
 
وی درباره اهداف تشکیل و راهکار‌های اجرای این مصوبه افزود: یکی از مشکلات در حوزه نشر دانشگاهی، استقبال اندک و در نهایت فروش برخی کتاب‌های علمی تألیفی است. شمارگان پایین نیز مانع بازگشت سرمایه مادی می‌شود، بنابراین تخصیص یارانه برای تولید کتاب ضروری است.     
 
روحانی مشهدی با اشاره به طرح تشویق مدرسان دانشگاه برای تولید کتاب ادامه داد: تألیف کتاب به‌عنوان یکی از پایه‌های تولید علم به‌شمار می‌آید، بنابراین برای وابستگی کمتر به ترجمه و اتکاء به دانش پژوهشگران برای تولید کتاب، اجرای جدی‌تر طرح حمایت از مدرسان را در مؤسسه انتشارات دانشگاه دنبال می‌‌کنیم.
 
مدیرعامل انتشارات علمی دانشگاه صنعتی شریف گفت: حمایت از مدرسان دانشگاه در مؤسسه با اعلام نظر اعضای کمیته متشکل از مدیرعامل مؤسسه، معاونت پژوهشی و معاونت اداری از نظر کیفی و علمی بررسی می‌شود؛ فرایندی که علاوه بر داوری علمی پیش‌بینی شده است. کمیته توانایی مؤلف را برای تولید کتاب بررسی می‌کند. به‌عبارتی دیگر برخی مؤلفان علاوه‌ بر فعالیت‌های علمی در حوزه‌های تجاری نیز مشغول هستند، بنابراین برای تولید کتاب خود توانایی مالی دارند.
 
عضو هیأت علمی دانشگاه صنعتی شریف افزود: در برخی موارد مؤلف توانایی مالی برای تولید کتابی که خود نوشته یا تصمیم برای نوشتن آن گرفته ندارد و مؤسسه برای این دسته از مؤلفان برنامه‌های حمایتی درنظر گرفته است.
 
وی اظهار کرد: از دیگر برنامه‌های حمایتی دانشگاه برای تولید کتاب، ایجاد فرصت مطالعاتی برای مدرس صاحب ایده تولید اثر است، بنابراین مؤسسه بعد از بررسی موضوع پیشنهادی نویسنده مسأله را در معاونت پژوهشی مطرح و بعد از تصویب، فرصت مطالعاتی براساس کاهش ساعات تدریس تعیین می‌شود. پرداخت وام به مؤلفان نیز که در نشست‌های پیشین مؤسسه انتشارات مطرح شده بود، در آخرین نشست برای تکمیل مجدد ارائه شد.
 
روحانی مشهدی درباره فعالیت مؤسسه انتشارات دانشگاه شریف به مناسبت پنجاهمین سالروز تأسیس این دانشگاه گفت: کتاب جامعی شامل دلایل موفقیت دانشگاه شریف و چشم‌انداز‌های این نهاد بزرگ علمی، با همکاری ستاد پنجاهمین سالگرد منتشر خواهد شد. مصاحبه با چهره‌های برتر و پیشکسوت و زندگی‌نامه شهدای دانشگاه نیز از دیگر موضوعات این کتاب است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 225929