سومین شماره از ماهنامه «شهر کتاب» منتشر شد/ کتاب‌ها درباره طلاق چه می‌گویند؟

 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۶ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۳۶
 
 
ماهنامه «شهر کتاب» در جدیدترین شماره خود ویژه مهرماه، در پرونده‌ای با موضوع طلاق، از ابعاد حقوقی، روان‌شناختی، جامعه شناسی و آسیب شناختی به بررسی کتاب‌های منتشر شده در این حوزه پرداخته و بیشترین کتاب‌های موجود با موضوع طلاق را به نهادهای مذهبی و دولتی نسبت داده است.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، سومین شماره از ماهنامه «شهر کتاب» که در حوزه‌های «ادبیات، هنرها، علم و فرهنگ» فعالیت می‌کند، با مجموعه‌ای از یادداشت‌ها، مقالات، گزارش‌ها، معرفی و تحلیل کتاب، منتشر و در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفت.

این نشریه در بخش ‌«پنج فرمان» خود به معرفی گزیده‌ای از کتاب‌های تازه منتشر شده یا تجدید چاپ شده در بازار کتاب پرداخته و در ادامه ترجمه گزارش‌ها و مصاحبه‌های ریچارد استون، خبرنگار مجله «ساینس» را که به تازگی در سفر به ایران منتشر کرده، آورده است. همچنین گفت‌وگو با رامین صدیقی، مدیر نشر موسیقی هرمس که به بهانه برگزیده شدن به عنوان بهترین ناشر موسیقی سال 2015  منتشر شده، از دیگر بخش‌های خواندنی این نشریه است.

فقدان ماده درسی «نقد ادبی» دلیل ضعف زبان فارسی
مهدی فیروزان، مدیر مسئول ماهنامه «شهر کتاب» در جدیدترین شماره این نشریه طی یادداشتی با عنوان «علاج ضعف‌های زبان» به چگونگی دست یافتن به مهارت‌های زبانی از طریق «نقد ادبی» پرداخته است. در این یادداشت می‌خوانیم: «دغدغه اصلی ما ضعف تدریجی زبان مادری‌مان، زبان فارسی است و چاره این مشکل تمسک به «نقد ادبی». زبان فارسی برای ما ایرانیان صرفاً یک وسیله درک متقابل و ارتباط مؤثر نیست، بلکه گنجینه‌ای است که شش‌هزار سال اندیشه و احساس تجربه و دانش و معرفت و هویت ما را در خود حفظ کرده و محکم‌ترین و مطمئن‌ترین پشتیبان است و می‌تواند ایرانیت ما را در دهکده جهانی حفظ کند.

اصلی‌ترین دغدغه ما این است که برای حفظ زبان و جلوگیری از ضعف تدریجی آن چه باید کرد. چه باید کرد که زبان فارسی در همزیستی با عناصر قدرت فرهنگ جهانی شدن باقی بماند و مانند هزاران زبان دیگر از بین نرود؟...

اگر به رغم این همه کلاس و این همه سال برای آموزش زبان فارسی و استفاده از همه عملکردهای آن، هنوز اکثریت دانش‌آموختگان نظام پیش‌دانشگاهی در گفتار و نوشتار خود احساس ضعف می‌کنند، پس باید به دنبال شناسایی و کشف علت دیگری باشیم. پس از سال‌ها جست‌وجو و بررسی مواد درسی نظام‌های آموزشی دیگر، به این نتیجه رسیده‌ام علت اصلی بروز ضعف‌های برشمرده، فقدان ماده درسی «نقد ادبی» است.»

نهادهای مذهبی و دولتی بیشترین سهم تولید کتاب‌های حوزه طلاق را دارند
این نشریه در سومین شماره خود با پرونده‌ای تحلیلی و انتقادی به موضوع طلاق پرداخته و این موضوع را نه یک آسیب اجتماعی، بلکه یک وضعیت اجتماعی مانند ازدواج، مرگ یا تولد دانسته است.

سمانه عابدینی در بخشی از این پرونده با عنوان «کتاب‌ها چه می‌گویند؟»، نهادهای مذهبی و دولتی را دارای بیشترین سهم تولید کتاب‌های حوزه طلاق عنوان کرده از ابعاد حقوقی، روان‌شناختی، جامعه شناسی و آسیب شناختی به کتاب‌های منتشر شده با موضوع «طلاق» پرداخته است.

در بخشی از این مطلب می‌خوانیم: «در عرصه عمومی در مورد طلاق زیاد می‌شنویم و در بسیاری از همایش‌ها از آن به عنوان مسئله‌ای مهم یاد می‌شود، اما حتی با مروری سریع هم می‌توان فهمید سهم این مسئله در میان کتاب‌هایمان چندان زیاد نیست. همچنین در این میان سهم عمده از آن کتاب‌های تألیفی یا ترجمه با دیدگاه روان‌شناختی به موضوع طلاق است.

با توجه به نگاه و زمینه‌های مورد بررسی نویسندگان، می‌توان کتاب‌های موجود در حوزه طلاق را دسته بندی کرد. برخی کتاب‌ها از منظر حقوقی به بررسی قوانین مرتبط با طلاق پرداخته‌اند، برخی دیگر با رویکردی روانشناسانه زمینه به وجود آمدن و حتی راه حل آن را در حوزه‌های فردی جست‌وجو و تحلیل می‌کنند.

بعضی نویسندگان نیز از دیدگاه جامعه‌شناسی طلاق را مسئله‌ای جدا از دیگر مسائل اجتماعی نمی‌دانند و به مرور روند آن در زمینه‌های متفاوت اجتماعی می‌پردازند و در نهایت برخی طلاق را آسیب اجتماعی می‌دانند و در این قالب تحلیلش می‌کنند. نکته دیگری که در این کتاب‌ها به چشم می‌خورد این است که بیشترین آنها را ناشران نهادهای مذهبی یا واحدهای فرهنگی ارگان‌های دولتی منتشر کرده‌اند...»

سومین شماره از ماهنامه «شهر کتاب» در 144 صفحه و با قیمت 9 هزار تومان در دسترس علاقه‌مندان ادبیات، هنرها، علم و فرهنگ قرار گرفته است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 229060