نشست خبری دوازدهمین دوره جشنواره نقد کتاب/2

غلامی‌جلیسه: داوری دوازدهمین جشنواره نقد کتاب علمی و به دور از سلایق بود/ اسلامی‌اردکانی: ادبیات نقد در کشور ما جا نیفتاده است

 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۷:۲۷
 
 
مدیرعامل مؤسسه خانه کتاب در نشست خبری دوازدهمین دوره جشنواره نقد کتاب گفت: جشنواره نقد کتاب آیین‌نامه دارد و بر اساس آن، سیکل داوری و بارم‌بندی بخش‌های‌ مختلف دوازدهمین جشنواره نقد کاملاً مشخص است؛ به‌گونه‌ای که در این دوره داوری‌ها علمی و به‌دور از سلایق انجام شدند.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، مجید غلامی‌جلیسه در نشست خبری دوازدهمین جشنواره نقد کتاب که امروز یکشنبه (29 آذرماه) برگزار شد، در پاسخ به پرسش خبرنگاری مبنی بر این‌که «تاکنون اسمی از آیین‌نامه جشنواره نقد کتاب به میان نیامده است؛ بنابراین، کار نمره‌دهی و انتخاب آثار در این جشنواره بر چه مبنایی صورت می‌گیرد؟» اظهار کرد: جشنواره نقد کتاب آیین‌نامه دارد. این آیین‌نامه در سایت جشنواره، کتاب تازه منتشرشده از سوی خانه کتاب با عنوان «قانون کتاب» و در کتابچه‌ای که در روز اختتامیه جشنواره ارائه خواهد شد، موجود است.
 
وی توضیح داد: در مجموع در دوازدهمین دوره جشنواره نقد کتاب سیکل داوری‌ها و بارم‌بندی بخش‌های مختلف کاملاً مشخص است و داوری‌ها کاملاً علمی و به دور از سلایق انجام شده‌اند.
 
خبرنگار دیگری در این نشست پرسید: «چقدر ارزیابی‌های مقالات نقد کتاب در این دوره علمی هستند و سرنوشت برگزیده‌های این دوره چه خواهد شد؟»  حسن اسلامی‌اردکانی، دبیر علمی جشنواره، پاسخ داد: اصولاً کار جشنواره فعالیت در این زمینه‌ها نیست. در عین حال راه‌انداختن مجلات و فصلنامه‌های نقد زمینه‌ساز این فضاست.
 
وی ادامه داد: با این‌که نقد حدود 80 سال است که در کشور ما رواج دارد اما متأسفانه هنوز ادبیات نقد در کشور ما جا نیفتاده است.
 
اسلامی‌اردکانی در پاسخ به بخش دوم پرسش این خبرنگار، گفت: برگزیدگان این دوره از جشنواره نقد کتاب در آیین اختتامیه معرفی و تجلیل می‌شوند و اسامی آنها در قالب یک کتاب منتشر می‌شود. در این میان، رسانه‌ها نیز با معرفی برگزیده‌ها نقش مؤثری برای تعیین سرنوشت آنها ایفا می‌کنند. رسانه‌ها می‌توانند به تعمیق و گسترش نقد عالمانه کمک کنند.
 
نشست خبری دوازدهمین دوره جشنواره نقد کتاب امروز (29 آذرماه) با حضور مجید غلامی‌جلیسه، مدیرعامل مؤسسه خانه کتاب، حسن اسلامی‌اردکانی، دبیر علمی جشنواره و افشین داورپناه، معاون فرهنگی ـ پژوهشی مؤسسه خانه کتاب در سرای اهل قلم مؤسسه خانه کتاب برگزار شد.

مراسم اختتامیه این جشنواره، روز سه شنبه اول دی ماه برگزار می‌شود.
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 231221