نرم‌افزار مجموعه آثار حضرت آیت‌الله العظمی میرزاجواد تبریزی عرضه شد

 
تاریخ انتشار : شنبه ۵ دی ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۱۷
 
 
غلامرضا رحمانی، مدیر بخش ارتباطات و تبلیغات مرکز نور از تولید و عرضه نرم‌افزار مجموعه آثار آیت‌الله العظمی میرزاجواد تبریزی رحمه‌الله توسط مرکزتحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی (نور) خبر داد.
 
غلامرضا رحمانی، مدیر بخش ارتباطات و تبلیغات مرکز نور در گفت‌وگو با نمایندگی خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در قم، اظهار کرد: نرم‌افزار مجموعه آثار آیت‌الله العظمی میرزاجواد تبریزی رحمه‌الله که چندی پیش توسط مرکزتحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی (نور) تولید شده بود در اختیار علاقه‌مندان قرار گرفت.

وی با بیان اینکه در این نرم‌افزار متن ۴۷ عنوان کتاب در ۱۰۵ جلد از آثار حضرت آیت‌الله العظمی میرزاجواد تبریزی به زبان عربی و فارسی ارائه شده است به موضوعات آن نیز اشاره کرد و افزود: موضوعاتی مانند فقه، اصول فقه، عقاید و معارف اسلامی، حدیث، رجال، دعا، اخلاق، تاریخ اسلام و زندگی‌نامه در نرم‌افزار حاضر ارائه شده است.

مسئول روابط عمومی مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی به برخی از کتب ارائه شده در این نرم‌افزار اشاره کرد و گفت: آداب المتعلمین والمسترشدین، استفتائات جدید، دروس فی مسائل علم الاصول، موسوعه الزیارات، الموسوعه الرجالیه، الانوار الالهیه فی المسائل العقائدیه، منهاج الصالحین، ارشاد الطالب فی شرح المکاسب، شعائر حسینی، تنقیح مبانی الاحکام از جمله کتب ارائه شده در این نرم افزار است.

رحمانی در ادامه خاطرنشان کرد: استفاده از صوت دروس حضرت آیت‌‌ا‌لله العظمی میرزا جواد تبریزی، شامل خارج اصول و خارج فقه (مباحث: قضاء، حدود، دیات، قصاص، شهادات، صلات، خیارات و طهارت) در این نرم‌افزار برای کاربران امکان‌پذیر شده است.

وی درباره قابلیت‌های پژوهشی این نرم‌افزار گفت: امکان مشاهده متن اصلی کتاب، قابلیت ارتباط و مقایسه بین متون، قابلیت جستجو به روش ساده و پیشرفته در متن کتاب‌ها، امکان محدود کردن دامنه نمایش و جستجو، ارتباط واژگان متون برنامه با چند دوره لغت‌نامه و نیز امکان یادداشت‌برداری، از جمله قابلیت‌های پژوهشی این نرم‌افزار است.
 

مدیر بخش ارتباطات و تبلیغات مرکز نور در ادامه درباره حضرت آیت‌الله میرزاجواد تبریزی گفت: معظم‌له در سال ۱۳۰۵ شمسی در شهرستان تبریز چشم به جهان گشود و در سال ۱۳۲۳ در سن ۱۸ سالگی تحصیل علوم دینی را آغاز کرد و طی چهار سال، مقدمات و مقداری از دروس سطح را درشهر تبریز به پایان رساند.

مسئول روابط عمومی مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی ادامه داد: استاد معظم در سال ۱۳۲۷ شمسی وارد حوزه علمیه قم شد و از دروس خارج استادانی همچون مرحوم آیت‌الله العظمی سیدمحمد حجت و مرحوم آیت‌الله العظمی بروجردی قدس‌الله بهره‌مند شد.

رحمانی در پایان گفت: مرحوم آیت‌الله میرزاجواد تبریزی در ۸۲ سالگی در شب ۲۷ شوال سال ۱۴۲۷ قمری در شهر مقدس قم رحلت کرد و جهان اسلام از فیض وجود این عالم گرانمایه محروم شد؛ پیکر پاکش در مسجد بالاسر حرم مطهر حضرت معصومه سلام الله علیها کنار قطعه بزرگان و مفاخر مذهب تشیع به خاک سپرده شد.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 231424