برگزاری نشست کانون ادبی کتابخانه عمومی امام علی (ع) در قم

 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۶ دی ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۴۸
 
 
دوره آموزشی مقدماتی خلاقیت و نوآوری در نویسندگی و کارگاه مشاعره به همت کتابخانه امام علی (ع) قم برگزار شد.
 
به گزارش نمایندگی خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در قم، نشست کانون ادبی کتابخانه عمومی امام علی (ع) شنبه (5 دی ماه) با حضور اعضاء در دو گروه مشاعره و داستان‌نویسی خلاق (مقدماتی) با مربیگری خانم شفیعی‌تبار در کتابخانه امام علی (ع) قم برگزار شد.

در این جلسه که در ابتدا پیرامون مباحث آموزشی داستان‌نویسی بحث و تبادل نظر به عمل آمد، شفیعی‌تبار با اشاره به اهمیت خلاقیت و نوآوری در داستان بیان کرد: رعایت اصول و قوانین داستان‌نویسی سبب کشش در داستان و در نهایت جذب مخاطب می‌شود.

وی در ادامه اظهار کرد: می‌توان با یادگیری مفاهیم، روش‌ها و ایجاد پرسش‌های ذهنی در نویسندگی خلاقیت به خرج داد و البته آن هم با بهره‌گیری از الگوها و روش‌هایی است بدون آنکه ایجاد محدودیت کند.


شفیعی‌تبار نوآوری در داستان را شامل مسائل چیستی داستان، سؤالات داستانی، موضوع، شخصیت‌پردازی،زبان دانست و بیان کرد: در اینگونه داستان‌ها این موارد مورد بررسی قرار می‌گیرند.

در ادامه نشست به موضوع مشاعره و نحوه یادگیری آن پرداخته شد و شرکت‌کنندگان به مرور آموخته‌های خود پرداختند و با روش‌های مختلف حفظ کردن ابیات آشنا شدند و همچنین به مناسبت هفته وحدت اشعاری در مدح و منقبت حضرت رسول (ص) و امام جعفرصادق (ع) سروده شد.

طیبه قربانی، مدیر کتابخانه امام علی (ع) عنوان کرد: دوره‌های آموزشی یکی از اهداف فرهنگی کتابخانه در راستای ترویج فرهنگ کتابخوانی است.

وی هدف از این کار را پرورش قوه تخیل کودکان و نوجوانان، آموزش خلاقیت با هدف پرسشگری برای آماده‌سازی ذهنی پویا، افزایش مهارت داستان‌خوانی و داستان‌نویسی دانست. 


این مدیر کتابخانه در پایان از اجرای مشاعره و آموزش آن یاد کرد و افزود: اجرای برنامه مشاعره با هدف آشنایی با فنون مشاعره، اعتلای ادبیات و شعر در ایران و همچنین تربیت شاعرانی با ارائه شعرهای پرمغز است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 231478