رضا امیرخانی درباره یک زن می‌نویسد/ رمان تازه در مرحله «الهام» است

 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۵ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۴۹
 
 
رضا امیرخانی، نویسنده و منتقد ادبی گفت که برخلاف گذشته کمتر فرصت نوشتن پیدا می‌کند، اما رمان آینده او درباره یک زن و مشکلات توسعه نامتوازن شهر تهران است.
 
رضا امیرخانی
رضا امیرخانی به خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، گفت: شرایط موجود نوشتن را برایم سخت کرده و این روزها برخلاف گذشته، کمتر فرصت نوشتن پیدا می‌کنم، اما مدتی است در حال نوشتن یک رمان هستم. هر فصل از این کتاب به موضوعات مختلفی درباره زندگی شهری می‌پردازد و  داستان در فضای تهران می‌گذرد.

وی در پاسخ به اینکه رمان جدید در چه مرحله‌ای قرار دارد عنوان کرد: رمان جدید در مرحله الهام قرار دارد و مشکلات توسعه نامتوازن شهر تهران موضوع اصلی آن است. همیشه خانه مادربزرگ برای من یادآور خاطرات فراوانی بوده و در این داستان نیز سعی کردم تا از خانه مادربزرگ، کوچه‌ها و همسایه‌های دور و نزدیک، یک شهر ذهنی ایجاد کنم.

نویسنده برگزیده دومین جشنواره دفاع مقدس با اشاره به توسعه نامتوازن شهر تهران گفت: به نظرم در توسعه شهری همیشه فضای ذهنی به فضای معماری غلبه می‌کند و برتر است، صحبت‌هایم به‌هیچ‌وجه دیدگاه سیاسی ندارد و دیدگاهی مدیریتی است اما امیدوارم کسانی که توسعه یک شهر را بر عهده می‌گیرند، خانه مادربزرگشان در همان شهر باشد زیرا با وسواس بیشتری دست به اقدام می‌زنند.

وی ادامه داد: عده‌ای از من انتقاد می‌کنند که چرا در داستان‌هایت شخصیت‌های خانم همیشه نقشی منفعل دارند. به همین دلیل در کتاب جدید شخصیت اول داستان یک زن تهرانی است که با مشکلاتی روبه‌رو است و برای حل آن تلاش می‌کند.

امیرخانی در بخش پایانی صحبت‌هایش اظهار کرد: هیچ‌وقت در نوشته‌هایم نگاه سنتی نداشتم و نمی‌خواهم این نگاه را در این داستان هم لحاظ کنم اما همیشه به این نکته تاکید دارم که باید مثل خودمان باشیم و نباید با شرایط زمان، تغییر کنیم.

رضا امیرخانی متولد 1352 در تهران است. وی کار نویسندگی را از سال 74 با رمان «ارمیا» آغاز کرد و تاکنون 11 اثر از او در قالب‌های رمان، مجموعه داستان، سفرنامه، مقالات و مجموعه یادداشت‌ها منتشرشده است.
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 232507