​کتاب «جامعه‌شناسی غزل فارسی» رونمایی می‌شود

 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۹ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۵۳
 
 
کتاب «جامعه‌شناسی غزل فارسی» اثر فرهاد طهماسبی عصر روز دوشنبه (20 دی‌ماه) در کتابفروشی علمی‌ و فرهنگی رونمایی خواهد شد.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، جلسه رونمایی از کتاب «جامعه‌شناسی غزل فارسی» اثر فرهاد طهماسبی از ساعت 17 روز دوشنبه (20 دی‌ماه) با حضور نویسنده کتاب، بهرام پروین‌گنابادی، بهروز یاسمی و علاقه‌مندان ادبیات در طبقه دوم کتابفروشی شماره 2 انتشارات علمی و فرهنگی برگزار می‌شود.

در این نشست ابتدا کلیپی مختصر، در توضیح نویسنده پخش خواهد شد و بعد از آن هر سه سخنران به مدت 20 دقیقه درباره کتاب سخنرانی می‌کنند.

در این کتاب کوشش شده است که یکی از نظریه‌های ادبی کارآمد در ادبیات جهان با کاربستی بومی مورد استفاده قرار گیرد؛ در این پژوهش به روش جامعه‌شناسی انواع ادبی‌، غزل فارسی که از مهم‌ترین قالب‌های شعر فارسی است از منظر جامعه‌شناسی ادبی بررسی شده است.

در فصل‌های مقدماتی و آغازین کتاب زمینه‌های تاریخی-اجتماعی و بستر‌های شکل‌گیری جهان‌نگری انسان ایرانی و گفتمان‌های ناشی از آن، نهاد‌ها و طبقات اجتماعی در عرصه جامعه و تاریخ ایران به اجمال به بحث گذاشته شده است؛ سپس در فصل‌های جداگانه ضمن نگاهی جامعه‌شناختی به سبک هر دوره کوشش شده است به مهم‌ترین زیرساخت‌های تاریخی-اجتماعی آن دوره اشاره شود و در تحلیل غزل شاعران شاخص هر دوره سبکی، پیوند میان ساختار اجتماعی و گفتمان‌های مطرح در غزل هر شاعر، تبیین و تشریح شود.

در سبک خراسانی غزل، رودکی و فرخی سیستانی، در سبک قرن ششم غزل، سنایی و انوری، در سبک عراقی غزل مولوی، سعدی و حافظ، در قرن دهم غزل، بابافغانی شیرازی و وحشی بافقی، در سبک هندی، غزل طالب آملی و صائب تبریزی، در دوره قاجار، غزل یغمای جندقی، فروغی بسطامی، میرزاده عشقی و عارف قزوینی و در دوره معاصر غزل شهریار، سایه، سیمین بهبهانی و حسین منزوی مورد تحلیل و بررسی جامعه شناختی قرار گرفته است.

علاقه‌مندان برای حضور در این نشست می‌توانند در زمان ذکر شده به کتابفروشی شماره 2 انتشارات علمی و فرهنگی به نشانی خیابان کریم‌خان، بین قائم‌مقام فراهانی و خردمند شمالی مراجعه کنند.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 244070