مجموعه شعر «تنها باد از زیر خاکستر خبر دارد» چاپ شد

 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۲۱
 
 
برزو گوران به تازگی مجموعه اشعارش با عنوان «تنها باد از زیر خاکستر خبر دارد» را با مقدمه‌ای از سیدعلی صالحی توسط انتشارات مروارید راهی بازار نشر کرده است.
 
برزو گوران در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، اظهار کرد: در روزهای گذشته، مجموعه اشعارم با عنوان «تنها باد از زیر خاکستر خبر دارد» توسط انتشارات مروارید راهی بازار نشر شده است. این مجموعه که تمامی آثارش در قالب سپید است،  اشعار سال‌های 85 تا 95 است.

وی ادامه داد: مجموعه شعر «تنها باد از زیر خاکستر خبر دارد» از 140 شعر کوتاه و بلند تشکیل شده و در ابتدای این کتاب شعری از سیدعلی صالحی به‌عنوان مقدمه درج شده است. این شعر را سال‌ها پیش، سید‌علی صالحی به من اهدا کرده بود.

این شاعر سپیدسرا در توضیح فضای شعری کتاب گفت: اکثر اشعار سوژه اجتماعی دارند و به زبان آرکائیک سروده شده‌اند. البته سعی شده در کنار چنین ویژگی‌هایی، موسیقی شعر، حفظ شود. در واقع در این مجموعه سعی کردم شعرها شبیه خودم باشند و تلاشی برای قرار گرفتن در فرم یا ویژگی خاصی نشده است.

وی افزود: در این کتاب سعی کردم تا تعهدات اجتماعی خودم را بدون وابستگی به سمت، گروه یا دیدگاهی خاص بیان کنم که این ویژگی در کتاب دیده می‌شود. به عبارت ساده‌تر فانتزی نوشتن که این روزها به شدت مُد شده، دغدغه من نبوده است. به نظرم پنهان کردن دغدغه‌های کشورهای جهان سوم و آه‌وناله‌های بدون دلیل، فانتزی نوشتن است و باعث شده که اشعار دهه 70 و 80 بسیار شبیه به هم باشند، به همین دلیل از سرودن این گونه اشعار فاصله گرفته‌ام.

گوران با اشاره به گسترش شاعران سپیدسرا اظهار کرد:‌ امکانات و تکنولوژی‌های جدید شرایط دست به قلم بردن را بسیار ساده‌ کرده است و متاسفانه این وضعیت بدون در نظر گرفتن بضاعت علمی افراد جامعه ایجاد شده است. البته این تنها مختص حوزه ادبیات نیست و در حوزه‌های دیگری مانند بازیگری، عکاسی و نقاشی نیز شاهد آن هستیم.

وی در بخش پایانی صحبت‌هایش گفت: شاعر سپیدسرا باید با سیر تحول شعری آشنا باشد و بتواند در قالب‌های مختلف شعر بگوید، نه اینکه به دلیل فرار از وزن و قافیه سپیدسرا شود؛ اتفاقی که این روزها و با گسترش ففضای مجازی به وفور شاهد آن هستیم.
 
برزو گوران در بهمن‌ماه 1341 در شهرستان سوادکوه متولد شد. او پیش از این مجموعه کتاب «مزامیر هجران»‌ را در سال 85 توسط انتشارات شلفین منتشر کرده است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 245233