یوسا: اسپانیایی‌زبان‌ها علیه ترامپ بسیج شوند !

 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۰۰
 
 
ماریو بارگاس یوسا، نویسنده‌ی پرویی و برنده‌ی نوبل ادبیات می‌گوید همه‌ی اسپانیایی‌زبان‌ها باید علیه دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا بسیج شوند.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، او روز گذشته در مادرید پایتخت اسپانیا صحبت کرد و از همه‌ی اسپانیایی‌زبان‌های جهان خواست که با شهروندان آمریکای لاتین که در ایالات متحده‌ی آمریکا هستند و همچنین با کشورهایی مثل مکزیک که مورد ستم دونالد ترامپ قرار گرفتند ابراز همدردی کنند.
 
روزنامه‌ی اسپانیایی ال‌پائیس در گزارشی به نقل از بارگاس یوسا نوشت که جامعه‌ی اسپانیایی‌زبان بعد از به قدرت رسیدن دونالد ترامپ در وضعیت دشواری قرار گرفته است.
 
این برنده‌ی نوبل ادبیات در صحبت‌های خود به این نکته اشاره کرده که زبان اسپانیایی در آمریکا در وضعیت خطرناکی است.
 
او گفته زبان اسپانیایی ریشه‌های عمیقی در آمریکا دارد و دست‌کم 50 میلیون نفر به آن تکلم می‌کنند و در عین حالی که زبان انگلیسی را فرا می‌گیرند تمایلی ندارند که زبان مادری خود را فراموش کنند.
 
بارگاس یوسا سال گذشته در جریان رقابت‌های انتخاباتی دونالد ترامپ او را یک دلقک و نژادپرست خوانده بود و گفته بود «دونالد ترامپ یک دلقک و نژادپرست است و برای آمریکا یک خطر به حساب می‌آید.»
 
او گفته بود «آمریکا برای ساکنین جاهای دیگر دنیا مهم‌تر از آن است که یک دلقک، عوام‌فریب و نژادپرست مثل ترامپ به کاخ سفید راه پیدا کند.»
 
تصمیم‌ها و رفتارها و سیاست‌های دونالد ترامپ در یک ماه گذشته که او بر مسند ریاست‌جمهوری ایالات متحده‌ی آمریکا نشسته است حواشی فراوانی درست کرده است.
 
ترامپ دستور ساخت دیواری بین مرز آمریکا و مکزیک را برای جلوگیری از ورود غیرقانونی مهاجران آمریکای لاتین داده است.
 
بارگاس یوسا گفته است در این شرایط جامعه‌ی اسپانیایی‌زبان‌ها باید از خود و زبان خود دفاع کنند.
 
به گفته‌ی نویسنده‌ی رمان «گفت‌وگو در کاتدرال»، «خوشبختانه زبان‌ها از خودشان دفاع می‌کنند ولی بسیار خوب می‌شود که آنها در این مواقع مورد حمایت قرار بگیرند. چرا که آنها بیشتر تقویت می‌شوند.»
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 245348