«آقای رهبر» با محوریت تاریخ شفاهی منتشر می‌شود

 
تاریخ انتشار : شنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۱۵
 
 
قاسم یاحسینی، نویسنده حوزه دفاع مقدس با اعلام خبر انتشار کتاب زندگی شهید غلامرضا رهبر گفت: «آقای رهبر» بدون حمایت ارگان‌های متولی نشر دفاع مقدس و با هزینه شخصی منتشر شده است.
 
قاسم یاحسینی، نویسنده حوزه دفاع مقدس در گفت‌و‌گو با خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران‌(ایبنا) درباره انتشار کتاب «آقای رهبر» اظهار کرد: کتاب «آقای رهبر» شامل خاطرات بیش از 30 نفر از نزدیکان و همکاران شهید غلامرضا رهبر، خبرنگار رادیو نفت آبادان است. «آقای رهبر» نخستین کتاب درباره این شهید با محوریت تاریخ شفاهی است.   
 
وی افزود: ایده تالیف کتاب، درباره غلامرضا رهبر با سفرم به اصفهان، برای پژوهش در زمینه فعالیت رادیو ملی نفت در دوران جنگ تحمیلی شکل گرفت. تنها اثر مکتوب درباره زندگی شهید رهبر به قلم همسر وی منتشر شده است؛ بنابراین برای تولید کتاب، با موضوع سیر زندگی این خبرنگار شهید عزم جزم کردم. کتاب در سی‌امین سالگرد شهادت غلامرضا رهبر منتشر شده است. وی در سال 1365 در عملیات کربلای 5 به شهادت رسید.  
 
یاحسینی ادامه داد: به نظر می‌رسد که «آقای رهبر» با خاطرات کوتاه در جذب مخاطب موفق باشد. «آقای رهبر» در 148 صفحه مصور و در قطع رقعی تدوین و به‌صورت شخصی و بدون حمایت ارگان متولی در امر نشر حوزه دفاع مقدس منتشر شده است. حتی رایزنی با نهاد‌های نام‌آشنای این عرصه حمایتی را به دنبال نداشت.
 
این نویسنده حوزه دفاع مقدس گفت: گفت‌‌و‌گو با همرزمان و دوستان شهید رهبر در طول 6 ماه صورت گرفت. پیش از گفت‌و‌گو با مصاحبه‌شوندگان آشنایی چندانی با شهید رهبر نداشتم؛ بنابراین کتاب «آقای رهبر» زمینه آشنایی با این شخصیت را برای مردم فراهم می‌کند. به‌عنوان نویسنده در طول تهیه مصاحبه‌‌ها به نوعی همدلی با شخصیت شهید رهبر رسیدم و علی‌رغم همه کمبود‌ها و بی‌مهری‌ها، برای انتشار این کتاب  اقدام کردم.
 
یاحسینی درباره تاثیر‌گذار‌ترین خاطره «آقای رهبر» اظهار کرد: انتخاب یک خاطره درباره شهید رهبر مشکل است. روایت مربوط به دلبستگی  شهید‌‌ ‌به فقرا و تلاش وی برای کمک به مردم در زمان محاصره‌ ‌آبا‌دان از سوی نیرو‌های عراقی من‌ را بسیار متاثر کرد. به نظر می‌‌رسد که اهتمام به این کار در توفیق شهادت وی موثر بوده است. انتقال بیمار از آبادان به تهران از دیگر اقدامات قابل توجه این شهید به حساب می‌آید.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 245904