علیرضا کمری سال آینده دو کتاب تازه منتشر می‌‌کند

 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۴ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۱۱
 
 
علیرضا کمری از در دست انتشار بودن دو اثر تازه خود با عنوان‌های «پویه‌‌ی پایداری» و «نگاه سوم» در حوزه پژوهشی جنگ تحمیلی خبر داد.
 
علیرضا کمری درباره دو کتاب در دست انتشار خود به خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) گفت: سال آینده دو کتاب تازه‌ام با عنوان‌های «پویه‌‌ی پایداری» و «نگاه سوم» از انتشارات سوره مهر منتشر خواهد شد.

وی درباره کتاب «پویه‌ی پایداری» توضیح داد: عنوان کتاب بامسمّاست و ناظر بر پویه و تلاش پایدارانه، پی‌گیرانه و پایمردانه‌ سه تن از اعضای مهم «مرکز مطالعات و تحقیقات فرهنگ و ادب پایداری» در حوزه‌ ادبیات، هنر انقلاب اسلامی و ادبیات و هنر مقاومت است که بنیان‌های دفتر «ادبیات و هنر مقاومت و ادبیات و هنر انقلاب اسلامی» را بنا نهادند.

این مولف و پژوهشگر افزود: «پویه‌ی پایداری»، مشتمل بر نکته‌گفته‌ها و کوتاه‌نوشته‌های سه تن از اعضای مهم درباره ادبیات جنگ، ادبیات انقلاب اسلامی، ادبیات پایداری و ادبیات دفاع مقدس است که آن‌ها را انتخاب و چینش کرده‌ام. در نظمی که برای ترتیب و تدوین کتاب در نظر گرفته‌ام،  شاهد حرکتی از کل به جزء هستیم. به این معنا که مطالب کتاب از تعریف مفاهیم و اصطلاحات شایع در این حوزه آغاز می‌شود و به بررسی برخی از متداول‌ترین این تعاریف و مفاهیم و اصطلاحات و ترکیبات برساخته می‌انجامد.

کمری، با اشاره به مقدمه این کتاب گفت: در این بخش به ضرورت‌های این تدوین، اهداف و افقی که مدّنظر داشته‌ام، دستاوردهای احتمالی که چنین اقدامی در پی خواهد داشت و نسبت این کتاب با مسئله و دغدغه‌ای که سال‌هاست دنبال می‌کنم، یعنی ارائه‌ نظریه‌ ادبیات جنگ اشاره شده است.

وی درباره دیگر کتاب در دست انتشار خود اظهار کرد: در «نگاه سوم» کوشیده‌ام در قالب مقالات متعددی که غالباً به سه حوزه‌ ادبیات، تاریخ و فرهنگ تعلق دارند، ضرورت فراروی از نگاه اول (نگاهی که در سال‌های جنگ و اندکی پس از اتمام آن متداول و رایج بوده است) و نگاه دوم (نگاهی در حال حاضر به جنگ وجود دارد) را یادآور شوم. در حقیقت، «نگاه سوم»، نگاهی منحصراً تحلیلی تحقیقی است که درصدد شکار مسئله‌های ظریف و حساس و به همان اندازه ناپیدا و درپیچیده با موضوعات دیگر در حوزه‌ جنگ و دفاع مقدس است.

به گفته کمری، تأکید «نگاه سوم» به‌طور ویژه بر اجتناب‌ناپذیری آشنایی و کاربست رویکردهای جدید مطالعاتی در تحقیقات و پژوهش‌های جنگ و دفاع مقدس است. رویکردهایی که دغدغه‌ آن‌ها، در خلاصه‌ترین کلام، دغدغه‌ای بینارشته‌ای است. بنابراین در این مجموعه مقالات، نگاهی انتقادی به فضای مطالعاتی و تحقیقاتی جنگ دارم و کوشیده‌ام این فضا را به نفع نوعی گسترده‌سازی موضوعی، روشی و رویکردی در حوزه‌ جنگ و دفاع مقدس دگرگون کنم یا از ضرورت‌های دگرگون‌سازی عمیق آن پرده بردارم.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 246346