48 قصه برای سنجش درک کودکان

 
تاریخ انتشار : شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۰۰
 
 
سوسن طاقدیس، نویسنده و پژوهشگر کودک و نوجوان، از تالیف 48 قصه برای خردسالان بر اساس روش پرلز خبر داد و گفت که این مجموعه به زودی توسط نشر آبرنگ منتشر می‌شود.
 
سوسن طاقدیس در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، درباره جدیدترین آثار در دستش اظهار کرد: به تازگی 48 قصه برای گروه سنی خردسال تحت تحقیقات پرلز نوشته‌ام که آن را برای چاپ به نشر آبرنگ تحویل داده‌ام و امیدوارم تا نمایشگاه بین‌المللی کتاب در سال 1396 منتشر شود.
 
این نویسنده و پژوهشگر کودک و نوجوان درباره این مجموعه توضیح داد: این اثر شامل داستان‌های به‌هم‌پیوسته است که هر 6 داستان آن در یک کتاب منتشر می‌شود.

طاقدیس هدف از نوشتن این مجموعه را سنجش میزان درک خردسالان از مطالعه یا شنیدن قصه عنوان کرد و گفت: مطالعه‌ بين‌المللی پيشرفت‌ سواد خواندن‌ (پرلز) سال‌هاست که در سطح دنیا و سایر کشورها اجرا می‌شود. این برنامه يک برنامه‌ ابتكاری برای ارزيابی توانايی خواندن‌ كودكان‌ در پايه‌ ابتدايی است‌ كه‌ چهل‌ كشور از سراسر جهان‌ در آن‌ شركت‌ دارند. طی آخرین تستی که روی بچه‌های ایران انجام شد، نتوانستیم امتیاز خوبی کسب کنیم و تقریبا جزء رده‌های آخر آزمون پرلز بودیم.
 
وی ادامه داد: من سعی می‌کنم با تولید این‌گونه آثار، تاثیر مثبتی روی کودکان بگذارم. آخر هر کدام از قصه‌ها یکسری سوال راجع‌ به داستان طراحی شده که از بچه‌ها پرسیده می‌شود و براساس جواب‌هایی که بچه‌ها می‌دهند میزان درک آنها سنجش می‌شود. البته قصه‌های خارجی بدون توجه به علایق کودک ایرانی نوشته شده و ممکن است درک بعضی از آن‌ها برای کودکان سخت باشد. با توجه به اینکه کودکان ما باید با فرهنگ و امکانات خودمان سنجیده شوند، سعی کردم قصه‌ها به گونه‌ای باشد که بچه‌ها در درکش مشکلی نداشته باشند.
 
طاقدیس یادآور شد: مطالعات پرلز فقط برای سنجش میزان درک بچه‌هاست و نه برای  پیدا کردن راهی برای افزایش میزان درک و قدرت مطالعه آن‌ها. چند سالی است که من دارم تحقیق می‌کنم که چه‌کار کنم تا بچه‌های ما بتوانند درک بهتری از چیزهایی که مطالعه می‌کنند، داشته باشند و علت آن را تا حد زیادی مشخص کرده‌ام. احتمالا کتاب بعدی من هم نتیجه این تحقیقات است.
 
سوسن طاقدیس، نویسنده کتاب‌های کودک و نوجوان، در سال 1338 در شیراز به دنیا آمد. فعالیت‌های داستان‌نویسی حرفه‌ای خود را با نوشتن داستان «بابای من دزد بود» در کیهان بچه‌ها آغاز کرد. او آثار متعددی در حوزه ادبیات کودک و نوجوان به بازار نشر ارائه داده است که «قدم یازدهم»، «زرافه من آبی است»، «پشت آن دیوار آبی»، «هزار سال نگاه» و «تو هم آن سرخی را می‌بینی» تعدادی از آثار اوست.
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 246420