کتابی درباره موسیقی راک در نمایشگاه کتاب

 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۰ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۲۹
 
 
کتاب «بوطیقای متن، بوطیقای صدا؛ جستارهایی در تحلیل موسیقی راک از منظر مطالعات فرهنگی و نظریه‌ی ادبی» تالیف و ترجمه محمد حیاتی و علی شفیع‌آبادی از سوی نشر نیلوفر در نمایشگاه کتاب عرضه شد.
 
 به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، به گفته نویسنده اثر، تهیه‌ی این کتاب تلاشی است در جهت معرفی رویکردهای انتقادی به پدیده‌ی موسیقی راک. کتاب حاضر به ترجمه‌‌ی صرف ترانه‌ها، بیوگرافی خواننده‌ها و سرگذشت گروه‌ها نمی‌پردازد، بلکه در نظر دارد از منظر مطالعات فرهنگی و نظریه‌ی ادبی، تحلیلی نو و موشکافانه از ترانه‌ها، اشعار، اعضاء، و مناسبات صنعت موسیقی راک ارائه دهد. مقاله‌ی روی شوکر (ترجمه‌ی مراد فرهادپور و شهریار وقفی‌پور) که در ابتدای کتاب آمده، کلیت  این مباحث را در شکل‌ها و نمودهای مختلف موسیقی راک ردیابی می‌کند. جستارهای دیگر کتاب حاضر، برخی شخصیت‌های مشهور راک و آثار و ترانه‌هایشان را بررسی می‌کنند، شخصیت‌هایی همچون جان لنون، باب دیلن، لئونارد کوهن، جیم موریسون، جیمی هندریکس، راجر واترز، جیمز هتفیلد، و تام یورک ...
 
در بخشی از کتاب‌ آمده است: در یکی از مقالات این کتاب با عنوان «چهره‌یی شبیه چهرک و صدایی که خس‌خس می‌کند»، به قلم کریستوف لبولد، می‌خوانیم: «خوانش‌های موشکافانه ترانه‌های دیلن به‌طور کامل نشان می‌دهند که او متن‌های ادبی تمام‌عیاری تولید می‌کند که به‌وسیله‌ بافت نوعی نگارش پرزحمت و سخت موثر، و تبحر فوق‌العاده و آشکار زبانی، درهم تنیده شده و به‌هم وابسته‌اند. تازه همه این کارها را در چارچوب نظامِ بند، وزن، قافیه انجام می‌دهد. ترانه‌های دیلن براساس تقسیم‌بندی منتقد ادبی فرانسوی، رولان بارت، به‌جای این‌که صرفا خواندنی باشند، بیش‌تر نوشتنی‌اند».
 
پیش‌تر به قلم  محمد حیاتی‌ کتاب‌های، «و آفتاب طلوع می‌کند» اثرـ ارنست همینگوی انتشارات نیلوفر،  «آنت ورپ » روبرتو بولانیو، «فراموش نکن که خواهی مرد» مجموعه داستان‌های پست‌مدرن آمریکایی نشر شورآفرین، «امواج سرخ ـ مجموعه داستان‌های کوتاه (انتشارات روزگار) منتشر شده است. 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 248021