اثر تازه مصطفی رحماندوست بررسی می‌شود

 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۰۰
 
 
مجموعه هفت جلدی نمایشنامه‌های «آن، مان، نباران» اثر مصطفی رحماندوست ساعت ۱۹ روز ۲۴ خرداد در مصلای امام خمینی(ره) برگزار می‌شود.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) مجموعه هفت جلدی «آن، مان، نباران» هفت نمایشنامه‌ به قلم مصطفی رحماندوست شاعر شناخته شده و چهره مطرح ادبیات کودک و نوجوان کشور است که در آن نمایشنامه‌ها به جای «یکی بود یکی نبود» با «آن‌مان نباران» آغاز می‌شوند. 

رحماندوست درباره مجموعه «آن، ما، نباران» می‌گوید: وقتی بچه بودیم یکی از بازی‌های‌مان مامان‌بازی بود و به شکل نمایش اجرا می‌کردیم. بر همین اساس همیشه به این فکر بودم نمایش‌نامه‌هایی برای کودکان بنویسم تا بتوانند در خانه و در کنار پدر و مادرهای‌شان آن را اجرا کنند. بر این اساس سه نمایش‌نامه نوشتم و در مجله‌های رشد منتشر کردم و خیلی مورد استقبال قرار گرفت و بسیاری گفتند ما این نمایش‌نامه‌ها را در خانه و در مهدکودک اجرا کردیم. من تحت تاثیر قرار گرفتم و تعداد دیگری نمایش‌نامه نوشتم که کلاً شد هفت نمایش‌نامه و آن‌ها را منتشر کردم.
 
این شاعر و نویسنده همچنین درباره هدفش از تولید این مجموعه بیان می‌کند: می‌خواستم با این کار به صورت غیر مستقیم به کودکان بگویم که با هم دعوا نکنند و بدانند هر کسی ویژگی‌های مثبت و منفی دارد و کسی بر دیگری برتری ندارد. در این کتاب‌ها به کودک آموزش داده می‌شود که یک فرد سوم بی‌طرف می‌تواند بین آن‌ها قضاوت کند و مشکل‌ها را حل کند. این نمایش‌نامه‌ها را کودکان می‌توانند در منزل و مهدکودک‌ها با حداقل امکانات اجرا کنند.
 
به گفته رحماندوست نمایش مادر هنرهای دراماتیک است و قدرت خلاقه و اعتماد به نفس بر روی پای خود ایستادن به بچه‌ها را می‌دهد، به آن‌ها می‌آموزد زمانی که در حرف زدن گیر می‌کنند خودشان دیالوگ بسازند.

مجموعه «آن‌مان نباران» برای گروه سنی «الف» سروده شده و شامل جلد اول (یک بابا و یک مامان)، جلد دوم (یک مسواک و یک دندان)، جلد سوم (یک اخمو و یک خندان)، جلد چهارم (بهار بود و زمستان)، جلد پنجم (قصه گرگ و چوپان)، جلد ششم (قصه باغ و باغبان) و جلد هفتم (قصه ابر و باران) هستند که به تازگی از سوی انتشارات سوره مهر روانه بازار کتاب شده است.

بر اساس خبر رسانه خبری سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، فرهنگ‌سرای بندگی در قالب ویژه برنامه‌های ماه مبارک رمضان، بر آستان جانان، از سوم تا هفدهم ماه مبارک رمضان برابر با هشتم تا بیست و دوم خردادماه از ساعت ۱۹ روز ۲۴ خرداد در مصلای امام خمینی(ره) دایر خواهد بود و برنامه معرفی و بررسی کتاب «آن، مان، نباران» در روز چهارشنبه هفدهم خردادماه، از ساعت ۱۹:۳۰ تا اذان مغرب برگزار می‌شود.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 248933