افسانه شعبان‌نژاد «یک شعر بی طاقت» را برای نوجوانان خواند

 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۰۰
 
 
مجموعه‌ای از شعرهای افسانه شعبان‌نژاد با صدای این نویسنده و شاعر در قالب آلبومی به نام «یک شعر بی طاقت» منتشر شد.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، مجموعه‌ای از شعرهای افسانه شعبان‌نژاد با صدای این نویسنده و شاعر در قالب آلبومی به نام «یک شعر بی طاقت» به تازگی از سوی واحد موسیقی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان منتشر شده است.
 
این لوح فشرده شامل 21 قطعه شعر برای نوجوانان است و منتخبی از موسیقی‌های کانون نیز زینت‌بخش شعرخوانی سراینده این اثر شده‌اند تا آثاری همچون تور، پل، راز، راه، خواب، ناودان، سار، سیب، مزرعه، زاغ، باغ، پنجره و... رنگ و بوی جدیدی به خود بگیرند.
 
انتخاب موسیقی و صدابرداری این اثر را چنگیز صیاد و موسیقی تنبور را علی‌اکبر مرادی بر عهده داشته‌اند. تصویرگری و طراحی روی جلد این لوح فشرده را نیز ملیحه سلطانی و عکاسی آن را احسان نقابت انجام داده‌اند.
 
این شعرها در سال 1394 در قالب کتابی به نام «یک شعر بی‌طاقت» از سوی انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان منتشر شده بودند. این کتاب با تصویرگری مهدی حسینی و طراحی گرافیکی منیژه ونکی و نظارت هنری کورش پارسا‌نژاد برای رده‌ی سنی نوجوانان در 52 صفحه رنگی با شمارگان 8هزار نسخه و قیمت 30 هزار ریال منتشر شده بود.
 
شعبان‌نژاد درباره اشعار این مجموعه می‌گوید: «با توجه به علاقه‌ای که به طبیعت و محیط زیست دارم سرودن مجموعه اشعار این کتاب 10 روز طول کشید. سوژه اصلی اشعار این مجموعه خود نوجوان است و نوجوان باید بیاموزد که زندگی سرشار از شادی و در کنارش سرشار از غم‌هاست و شایسته است برای رسیدن به شادی از بعضی غم‌ها درس گرفت تا به تجربه لازم در زندگی برسیم.»
 
وی درباره کوتاهی اشعار این مجموعه نیز می‌گوید: «شاعر خوب کسی است که بتواند در چند مصراع یا بیت کوتاه یک حرف خوب بزند و تلاش نکنیم خیلی طولانی سخن بگوییم؛ چراکه می‌توان در یک شعر کوتاه هم حرف زد.»
 
 
 
افسانه شعبان‌نژاد، شاعر، نویسنده کتاب‌های کودک و نوجوان، در سال 1342، در شهداد از توابع کرمان به دنیا آمد. وی فعالیت‌های هنری خود را در سن 18 سالگی و با چاپ اولین مجموعه داستان اش برای نوجوانان با نام «نه من نمی‌ترسم» آغاز کرد. شعبان‌نژاد نزدیک به 130 اثر در زمینه شعر، قصه و رمان به چاپ رسانده است كه از آن میان حدود 40 اثر توانسته‌اند جوایزی از جشنواره‌های مختلف هنری و ادبی دریافت كنند. شعبان نژاد آثار زیادی را در کارنامه‌ خود دارد. از آن جمله می‌توان به «آشناى غنچه ها»، «باغ هزار دخترون»، «بابا و باران»، «جشن گنجشك‌ها»، «يك آسمون، دو آسمون»، «كلاغه كجاست؟ روى درخت»، «خانم چمن و درخت زردآلو»، «شيشه آواز»، «النگوهاى قرمز»، «يار پنهان»، «دختر كدو تنبل»، «باغ فرشته‌ها»، «بهار گمشده»، «صداى صنوبر» و «زنبور و سيب قرمز» اشاره کرد.
 
کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، آلبوم «یک شعر بی طاقت» که مدت زمان آن 30 دقیقه است را در شمارگان 5هزار نسخه و به قیمت 8‌هزار تومان منتشر کرده است.
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 249148