​​«داروگ» به پله دهم رسید

 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۵ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۰۰
 
 
دهمین شماره نشریه «داروگ» به‌عنوان نخستین نشریه محیط زیستی نوجوانان منتشر شد.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، دهمین شماره از ماهنامه‌ اختصاصی اطلاعات و آموزش حفاظت از محیط زیست «داروگ» منتشر شد. این مجله با هدف حمایت از محیط زیست از طریق آموزش و آگاهی دادن به نسل نوجوان منتشر می‌شود.
 
در سرمقاله این شماره با عنوان «بگذارید سه ماه تابستان نفسی بکشیم» می‌خوانیم: «بابا ما تازه آمدیم نفسی بکشیم دلمان خوش است که اگر یک ساعت دیرتر از خواب بلند شویم از سرویس جا نمی‌مانیم و مشق شب و تست و امتحان نداریم درحالی‌که جوری برنامه‌ها را برایمان چیده‌اند که بین آنها حتی نیم ساعت هم تنفس نباشد. خب که چی؟ آخر کی دیده‌اید کسی توی این تابستان‌ها یکهو هم درسخوان شده باشد هم موسیقیدان، هم ورزشکار و ... بگذارید کمی توی طبیعت بگردیم و بازی کنیم، قول می‌دهیم هم بهتر درس بخوانیم و هم چیز یاد بگیریم.»
 
نخستین صفحات این شماره از نشریه، به ارائه پژوهشی درباره «دایناسورهای فریبکار» اختصاص دارد و توضیحاتی درباره کشف هیجان انگیز ترایسراتوپس و رشد آنها بیان شده است. سپس مطالبی درباره شترمرغ استرالیایی، سنگ پشت دریایی، دشمنان پوزه عقابی و افسانه خمیسو می‌خوانیم.
 
در بخش «سرگرمی» نیز مرضیه کاظمی در مطلب «نمی‌خواهم بترسم» کارتون غارنشین‌ها را برای نوجوانان تعریف می‌کند و می‌گوید که بسیاری از منتقدان این فیلم را شبیه فیلم عصر یخبندان می‌دانند. این انسان‌های نخستین برای بقای زندگی‌شان مجبورند که از همدیگر یاد بگیرند و در عین حال به کمک هم از حیوانات وحشی بگریزند و گاهی با آنها بجنگند. در ادامه این بخش نیز قصه‌ای از مثنوی مولوی می‌خوانیم با عنوان «فیل در خانه تاریک» همچنین در مطلبی دیگر با عنوان «پاسخ بدهید جایزه بگیرید» سوالاتی درباره نهنگ قاتل، تقسیم لازانا، لیوان شکمو و ... آمده است که بچه‌ها با پاسخ دادن به این سوالات می‌توانند جایزه بگیرند.
 
«نمی‌خواهم بترسم»، «فیل در خانه تاریک: قصه‌ای از مثنوی معنوی»، «پاسخ بدهید جایزه بگیرید»، «گالیله درباره زمین چی گفت»، «اوریگامی لاکپشت» و «حکایتی از کلیله و دمنه؛ پرواز قورباغه» نیز عنوان مطالبی است که در بخش «سرگرمی» این شماره از داروگ منتشر شده است.
 
در «خبر خوش» هم «ژئوپارک قشم جهانی شد»، «دوچرخه سواری در 54 مدرسه» و «قصه مهمان های ناخوانده» را می‌خوانیم.
 
همسفر با جوان کوله‌گرد، کوه برفی، سبزی‌کوهی و کوه‌تراشی، بیشترین چیزی که می‌خوریم، بچه خورشید، باغچه مینیاتوری برای خودت بساز، انرژی‌های پاک را به خانه بیاوریم، فروشگاه ماریا در شهر بازیافت و ماجرای پروفسور در زیست‌بوم‌ها از دیگر مطالبی است که در این شماره از داروگ آمده است.
 
دهمین شماره نخستین ماهنامه نوجوانان دوستدار محیط‌ زیست با عنوان «داروگ» با صاحب‌امتیازی شرکت انتشارات فنی ایران و مدیرمسئولی آرش قلمی‌فرد به بهای پنج هزار تومان منتشر شده است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 249150