​بازگشت رونق ادبی به فرانسه با انتشار 581 رمان

 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۲ تير ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۲۳
 
 
با انتشار 581 رمان در چند ماهه‌ی اخیر سال جاری میلادی در فرانسه رونق ادبی به کتابفروشی‌ها و محافل ادبی این کشور بازگشته است.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران( ایبنا)، نام آملی نوتوم و اریک اورسنا در میان نام‌های برجسته‌ی نویسندگانی دیده می‌شود که آثارشان در این چند ماه اخیر به کتابفروشی‌ها رونق داده است.
 
مجله‌ تخصصی لیورابدو فهرست 581 رمان و مجموعه‌ داستان‌های فرانسوی و غیر فرانسوی را داده که در مقایسه با سال پیش رشد چشم گیری داشته است. این افزایش به لطف 81 نویسنده‌ رمان‌اولی است.این آمار از قبل پیش‌بینی شده بود. هر سال این پرسش مطرح است که  ناشران چند اثر برای بازگشت  رونق ادبی منتشر خواهند کرد.
 
علی رغم بحران اخیر در بازار کتاب فرانسه از نیمه آگوست  تا پایان اکتبر سال 2017، ناشران فرانسوی با انتشار 581 رمان فرانسوی و غیرفرانسوی توجه‌ها را جلب کردند. مجله‌ تخصصی ایبدو این آمار را قبل ازانتشار شماره‌ قبلی خود در 30 ژوئن که به  رونق ادبی اختصاص داشت، اعلام کرده بود.تعداد کتاب‌های منتشر شده در سال جاری از سال قبل به مراتب بیشتر است. سال گذشته 560 عنوان کتاب در طی یک بازه زمانی مشابه منتشر شده بود.فرانسه این رونق ادبی را حالا مدیون نویسنده‌های رمان‌اولی است که دست به انتشار آثار خود زده‌اند. 81 نویسنده‌ی رمان‌اولی در این فهرست جا دارد که به جهان ادبیات پا گذاشته‌اند.
 
با این حال از جنبه‌ بیرونی شاید این رشد کمی ثابت و حتی عقب‌گرد محسوب شود با  احتساب 191 عنوان تازه در مقابل 196 در سال 2016.هفته‌نامه‌ لیور ابدو از میان رمان‌های تازه‌ای که در سال 2017 برای بازگشت رونق ادبی نقش داشته‌اند به نام‌های نویسندگانی چون املی نوتوم، ژان فیلیپ توسان، سورج شالندن، اریک راینهارت، شانتال توماس، اریک امانوئل اشمیت و فیلیپ بسون اشاره کرده است.در میان آثار داستانی خارجی نیز نام نویسندگانی چون اورهان پاموک و دان دلیلو آمده است.
 
مجله‌ فیگارو قرار است در شماره‌ هفتم سپتامبر خود به بررسی رمان‌اولی‌ها و انتخاب‌های سالانه‌ تحریریه‌ این مجله بپردازد.
 
ادبیات فرانسه از دیرباز یکی از غنی‌ترین ادبیات‌های دنیا بوده است. ادبیات این سرزمین در طول سال‌های بعد از رنسانس با پیشرفت چشم‌گیری مواجه شد اما در سال‌های اخیر به ویژه از سال 2000 به بعد ادبیات فرانسه در نه تولید بلکه در محتوا با افت شدیدی روبه رو بوده است. در این کشور سالیانه حدود 9 هزار جایزه‌ فرهنگی اعطا می شود.
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 249622