تمبر بزرگداشت دویست‌سالگی دیوید ثورو منتشر شد

 
تاریخ انتشار : شنبه ۲۴ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۵۱
 
 
به مناسبت دویستمین سال تولد دیوید ثورو، نویسنده و فیلسوف آمریکایی و نویسنده‌ی کتاب «والدن»، تمبری برای یادبود او منتشر شد.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، شرکت پست ایالات متحده از هنری دیوید ثورو، نویسنده و فیلسوف در دویستمین سالگرد تولدش با رونمایی از تمبری قدردانی کرد.
 
شرکت پست ایالات متحده اعلام کرد که آن‌ها تمبر ویژه دیوید ثورو را به منظور قدرانی از نقش و اهمیت این نویسنده‌ی طبیعت‌دوست در 12 جولای در زادگاه او در شهر کنکورد ماساچوست رونمایی کردند.
 
سمت چپ تمبر، تصویری از چهره‌ی ثورو در یک پنل بزرگ رنگ روغن حک شده و در سمت راست نیز امضا و نام خانوادگی او به همراه یک شاخه از برگ سماق دیده می‌شود.
 
رئیس شرکت پست کنکورد در طی این مراسم شخصیت خاص ثورو را به عنوان مثالی از ساده‌زیستی، صداقت در حیات معنوی، منتقد مادی‌گرایی تلخ روزگار معرفی کردند.
 
آنها گفتند کم‌تر کسی است که به خوبی ثورو توانسته باشد بی‌اعتباری زندگی خاکی را مجسم کند.
 
ثورو بیش از همه به خاطر کتاب خود به نام «والدن» که تاملی بر ساده‌زیستی در فضای طبیعت است و مقاله‌ای به نام «مقاومت در برابر دولت مدنی» که موضوع آن نافرمانی در برابر حکومت ظالم است شناخته می‌شود.
 
او به مدت دو سال و دو ماه و دو روز در کلبه‌ای چوبی کنار دریاچه‌ی والدن در کنکورد ماساچوست زندگی کرد. او این کلبه را به دست خودش ساخته بود.
 
ثورو در کتابش خوانندگان را به تجدیدنظر در زندگی خود و جهان پیرامون‌شان دعوت می‌کند و می‌گوید چگونه با الهام‌گیری از طبیعت به تعمق در اجتماع و روابط میان انسان‌ها پرداخته است.
 
رسیدن به زندگی ساده و خودکفایی از دیگر اهداف ثورو در انجام این کار بوده است.
 
کتاب «والدن» که اخیرا از پرفروش‌ترین کتاب‌ها در چین شده توسط علیرضا بهشتی از سوی انتشارات روزنه به چاپ رسیده است. این کتاب را یکی از بزرگ‌ترین آثار ادبی جهان شمرده‌اند.

مقاله نافرمانی مدنی که ثورو شهرت خود را البته پس از مرگ مدیون آن است اثری است که به گفته مهاتما گاندی و مارتین لوترکینگ تاثیر مستقیم بر اندیشه‌های آنان در مبارزه با خشونت داشته است.
 
ثورو، نویسنده و فیلسوف آمریکایی، یکی از متفکرین اجتماعی قرن نوزدهم جامعه آمریکاست. او در روز دوازدهم جولای 1817 در شهر کنکورد از ایالت ماساچوست چشم به جهان گشود و پس از 45 سال زندگی در همان شهر درگذشت.
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 250024