یازدهمین شماره مجله زیست‌محیطی «داروگ» منتشر شد؛

آموزش درست سفر کردن به نوجوانان

 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۵ تير ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۵۱
 
 
یازدهمین شماره نشریه «داروگ» به‌عنوان نخستین نشریه محیط زیستی نوجوانان منتشر شد.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، یازدهمین شماره از ماهنامه‌ اختصاصی اطلاعات و آموزش حفاظت از محیط زیست «داروگ» منتشر شد. این مجله با هدف حمایت از محیط زیست از طریق آموزش و آگاهی دادن به نسل نوجوان منتشر می‌شود.
 
در سرمقاله این شماره با عنوان «با معرفت سفر کنیم» می‌خوانیم: «متاسفانه کم نیستند کسانی که به گون و سایر پوشش‌های گیاهی آسیب می‌رساند و زیستگاه بسیاری از خزندگان و پرندگان را نابود می‌کنند. همین نامهربانی‌ها و بی‌معرفتی‌هاست که خاک را ناپایدار می‌کند و سپس با وزش باد ریزگردها رواه شهرها می‌شوند. باران نیز در کوهستان خاک را می‌شوید و با خود می‌برد و سرانجام در پایین‌دست سیل راه می اندازد.»
 
نخستین صفحات این شماره داروگ، به طبیعت گردی و «پرنده نگری» اختصاص دارد و توضیحاتی درباره دنیای پرندگان، ویژگی‌های آنها و تاثیرشان در محیط زیست بیان شده است. سپس مطالبی درباره دم سرخ پشت بلوطی پارک شهر، چکاوک کاکلی جنوب تهران، طرقه کوهی نر دامنه دماوند و الیکایی دربند تهران می‌خوانیم. در بخش دیگری از طبیعت گردی به مخاطبان گفته می‌شود که برای طبیعت گردی چه وسایلی با خود به همراه ببرند.

در بخش «پارک جانوران» نیز درباره «افعی دم عنکبوتی» و ویژگی‌هایش توضیحاتی ارائه شده است. همچنین در بخش «دارکوب آواز نمی‌خواند، چکش می‌زند» نیز توضیحاتی درباره دارکوب‌ها بیان شده است. در بخش تکاپو هم گزارشی از رکورددار شنای استقامت جهان و طولانی‌ترین مسیر ورزش سه‌گانه می‌خوانیم.
 
«مزرعه خودتان را اداره کنید»، «با آب موسیقی بنوازید»، «فسیل درست کنید»، «پاسخ بدهید جایزه بگیرید»، «در یک رودخانه چندبار می‌شود شنا کرد؟»، «مار خوش خط و خال کاغذی» و «حکایتی از کلیله و دمنه؛ زاغ و مار» نیز عنوان مطالبی است که در بخش «سرگرمی» این شماره از داروگ منتشر شده است.
 
در «خبر خوش» هم «آروین روستایش را صاحب کتابخانه کرد»، «خلیج فارس میزبان دو نهنگ قاتل» و «جشنواره فیلم‌های کودک و نوجوان در اصفهان برپا می‌شود»، «بزهای پرنده درخت هم می‌کارند» و «دماوند؛ نماد ایران» را می‌خوانیم.
 
یازدهمین شماره نخستین ماهنامه نوجوانان دوستدار محیط‌ زیست با عنوان «داروگ» با صاحب‌امتیازی شرکت انتشارات فنی ایران و مدیرمسئولی آرش قلمی‌فرد به بهای پنج هزار تومان منتشر شده است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 250056