انتشار ويرايش سوم اطلس ابتدايي ايران و جهان

 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۹ شهريور ۱۳۸۷ ساعت ۱۰:۳۰
 
 
ويرايش سوم اطلس ابتدايي ايران و جهان كه دربرگيرنده آخرين نكات و اطلاعات جغرافيايي است، به كوشش موسسه جغرافيايي و كارتوگرافي سحاب منتشر شد.\
تصوير جلد كتاب
 
تصوير جلد كتاب
 رئيس موسسه جغرافيايي و كارتوگرافي سحاب درباره اين اطلس به خبرگزاري كتاب ايران(ايبنا)، گفت: ويرايش سوم اطلس ابتدايي ايران و جهان كه نخستين‌بار با توجه به برنامه آموزشي مدارس کشور  و نياز معلمان در سال 1379 تهيه و تدوين شده بود، به بازار كتاب‌هاي جغرافيايي راه يافت.

دكتر محمدرضا سحاب خاطرنشان كرد: استقبال معلمان جغرافيا و دانش‌آموزان از اطلس ابتدايي ايران و جهان، مؤسسه سحاب را بر آن داشت تا در ويرايش‌هاي بعدي، آخرين تغييرات جغرافيايي را در اين اطلس ارائه دهد.

وي افزود: اين تغييرات جغرافيايي مخاطبان خود را از آخرين آمار و اطلاعات راه‌ها و ارتباطات و تقسيمات کشوري بهر‌ه‌مند مي‌كند.

اين جغرافيدان خاطرنشان كرد: براي نگارش اين ويراست از اطلاعات آماري آخرين سرشماري (آبان ماه 1385)، اطلاعات راه‌ها و تقسيمات کشوري تا فروردين ماه 1387 استفاده شده است. 

وي افزود: اين اطلس دربرگيرنده نقشه‌هاي طبيعي، آب و هوا، بارش، دما، رودخانه‌ها، صنايع و معادن، کشاورزي و دامپروري، راه‌ها، تقسيمات کشوري، تراکم جمعيت و پراکندگي شهرهاي ايران است.

سحاب يادآور شد: همچنين نقشه سياسي و طبيعي ايران و کشورهاي همسايه نظير ترکمنستان، آذربايجان، ارمنستان، ترکيه،عراق، افغانستان و پاکستان در اين اطلس آورده شده است.

وي افزود: نقشه‌هاي سياسي، نقشه‌هايي از پديده‌هاي طبيعي، تراکم جمعيت، آب و هوا، زبان‌ها، اديان و مذاهب آسيا و نقشه‌هاي طبيعي و سياسي قاره‌هاي آفريقا، اروپا، آمريکا، اقيانوسيه و جهان نيز در آن درج شده است.

سحاب به ويژگي‌هاي ديگر اطلس اشاره كرد و گفت: از ديگر ويژگي‌هاي اين اطلس، تهيه نقشه‌هاي آموزشي مشابه آن از ايران، کشورهاي همسايه، قاره‌ها و جهان براي کلاس درس در مقياس بزرگ‌تر در قطع  70 در 100 سانتي‌متر است که به‌کارگيري آن در مدارس براي کمک به معلمان و سهولت امر آموزش جغرافيا به دانش‌آموزان اهميت فراوان دارد. 

رئيس موسسه جغرافيايي و كارتوگرافي سحاب يادآور شد: در پايان اين اطلس، اطلاعاتي به زبان ساده درباره روز و شب، چگونگي تغيير فصل‌ها، درون زمين، منظومه خورشيدي و... آمده است.

وي افزود: اطلس ابتدايي ايران و جهان نه تنها به عنوان اثري مستقل براي آشناكردن دانش‌آموزان و ايجاد علاقه در بين آنها نسبت به دانش جغرافيا کارآمد است، بلکه مي‌تواند به عنوان يک وسيله کمک آموزشي و سهولت در امر تدريس براي آموزگاران هم مؤثر باشد.

«اطلس ابتدايي ايران و جهان» در قطع رحلي، 64 صفحه تمام رنگي و در دو نوع با جلد نرم و سخت در دسترس علاقه‌مندان به جغرافيايي ايران و جهان قرار گرفته است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 25031