روایت مستند حوادث 11 سپتامبر به قلم یسری فؤده

 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۰۰
 
 
كتاب «از القاعده تا داعش» اثر یسری فؤده، با ترجمه مشترک مهدی پورآذر و سيده مطهره معافی مدنی از سوی نشر عصر زندگی راهی بازار نشر شد.
 
سيده مطهره معافی مدنی، یکی از مترجمان کتاب «از القاعده تا داعش» در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) درباره این کتاب بیان کرد: این اثر در پی درخواست رهبران القاعده از یسری فؤده، خبرنگار مشهور الجزیره مبنی بر ساخت مستند از حوادث 11 سپتامبر، تدوین شده است.  نویسنده معتقد است آنچه بیش از همه در این کتاب جلب توجه می‌کند این است که گروهک‌های افراطی همچون القاعده و داعش بیش از آنکه تحت‌تاثیر گرایش‌های سیاسی باشند، متاثر از خوانش‌های نادرست و خشونت‌آمیز از دین اسلام هستند.
 
وی که ترجمه دو رمان با موضوع بیداری اسلامی را در کارنامه دارد، گفت: کتاب «از القاعده تا داعش» در دو بخش «در راه القاعده» و «داعش» به سبک خاطره‌نویسی بیان شده و متن آن برای مخاطب خسته‌کننده نیست. یسری فؤده، خودش در آن فضا قرار داشته و بسیاری از ماجراها و ارتباط بین القاعده و داعش را از نزدیک درک کرده است.
 
در بخشی از مقدمه کتاب به قلم نویسنده آن آمده است: «صبح روز چهاردهم ماه خرداد سال 2002 ، شبکه الجزیره بزرگترین اشتباه مطبوعاتی را در تاریخ خود رقم زد. یعنی زمانی که «یسری فؤدة» با کوله‌باری از اطلاعات و اخبار وارد ساختمان این شبکه در دوحه شد و به افشاء آن اطلاعات پرداخت. هنوز نوار دیدار با رهبران سازمان القاعده حاضر نشده بود که فؤدة احساس کرد وقت آن رسیده تا مدیران شبکه را نسبت به این موضوع آگاه کند. اینها سخنان من نبود، بلکه حرف‌های «رون ساسکیند»،  روزنامه‌نگار و نویسنده بزرگ آمریکایی بود که باارزشترین جایزه مطبوعاتی را در آمریکا از آن خود کرد. وی با دستگاه‌های سیاسی و امنیتی واشنگتن رابطه نزدیکی داشت. آنگاه که این مطالب را از ساسکیند دیدم، بسیار شگفت‌‌زده شدم. بنابه گفته ساسکیند، او اطلاعات خود را در این کتاب از سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا گرفته و به‌صورت دقیق و حیرت‌انگیز ترسیم کرده بود. یعنی صحنه‌ای که به من مربوط می‌شد و آن جزو مهمترین صحنه‌ها در زندگیم بود.»
 
نخستین چاپ کتاب «از القاعده تا داعش» در 312 صفحه با شمارگان یک‌هزار نسخه از سوی انتشارات عصر زندگی منتشر شده است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 253623