در موزه قرآن و نفایس آستان قدس صورت گرفت؛

رونمایی از نگاره اهدایی محمود فرشچیان و قرآن حکاکی شده روی سنگ گرانیت

 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۰۷
 
 
آیین رونمایی از نگاره «عرش بر زمین (گودی قتلگاه)»، اثر اهدایی استاد فرشچیان و قرآن حکاکی شده روی 114 قطعه سنگ گرانیت سیاه، اثر داوود زمانی آذر با حضور تولیت آستان قدس رضوی در موزه قرآن و نفایس این آستان مقدس برگزار شد.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، در این آیین که به همت سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی و با حضور جمعی از مسئولان مجموعه و اهالی فرهنگ و هنر برپا شد، از نگاره «عرش بر زمین (گودی قتلگاه)»، اثر اهدایی محمود فرشچیان و قرآن کریم حکاکی شده روی 114 قطعه سنگ گرانیت سیاه، اثر استاد داود زمانی آذر، نقاش، مجسمه‌ساز و شاعر تبریزی رونمایی شد.
 
تابلوی نفیس «عرش بر زمین» به هنرمندی استاد فرشچیان  به سبک نگارگری و با تکنیک اکریلیک بر روی مقوای بدون اسید در ابعاد 5/101×82 سانتی مترمربع در مدت 8 تا 10 ماه در سال 1395 خلق و در سال جاری به موزه آستان قدس رضوی اهدا شده است. این تابلو بازگوکننده واقعه عاشورا و صحنه تأثرانگیز وداع حضرت زینب (س) با پیکر مطهر امام حسین (ع) در گودی قتلگاه است که سوگواری فرشتگان همراه با حضرت زینب (س) محیطی غمبار را در آن به تصویر می‌کشد.
 
در این اثر هر قسمت، خود به‎تنهایی یک تابلوی مجزا بوده که نقطه طلایی آن، در محل تلاقی حضرت زینب (س) و پیکر مطهر حضرت امام حسین (ع) است.
 
در حال حاضر 17 اثر ارزشمند که توسط این استاد پرآوازه هنر نگارگری کشور ترسیم شده، به همراه یک اثر اهدایی مربوط به خاندان وی در تالار اختصاصی آثار اهدایی محمود فرشچیان در ساختمان موزه قرآن و نفایس آستان قدس رضوی در معرض دید زائران و مجاوران حرم مطهر رضوی قرار دارد.
 
علاوه بر تابلوی «عرش بر زمین (گودی قتلگاه)»، چهار تابلوی با عنوان‎های «عصر عاشورا»، «پرچمدار حق (حضرت ابوالفضل (ع)»، «هدیه عشق (حضرت علی اصغر (ع)»، و «شام غریبان» از آثار اهدایی استاد فرشچیان به موزه حرم مطهر امام رضا(ع)، روایتگر وقایع تاریخی تاسوعا و عاشورای حسینی است.
 
کتاب‌های «نقاشی برای کتاب شاهنامه فردوسی»، «نقاشی از قهرمانان بزرگ شاهنامه»، «نقاشی برای دیوان حافظ» و «نقاشی برای رباعیات عمر خیام» آثاری است که در کارنامه محمود فرشچیان دیده می‌شود.
 
قرآن کریم روی 114 قطعه سنگ گرانیت سیاه

قرآن کریم بر روی 114 قطعه سنگ گرانیت سیاه، از سوی استاد زمانی آذر با سوزن گلدوزی حکاکی و با حدود 180 گرم پودر طلا در مدت 6 سال و چهار ماه (از دی ماه 1386 تا اردیبهشت ماه 1393)، تزیین و در سال 1393 اهدا شده است.
 
بزرگ‌ترین قطعه سنگ این اثر متعلق به سوره «بقره» با 17 سانتی‌متر قطر و کوچک‌ترین سنگ آن نیز متعلق به سوره «ناس» با چهار میلی‌متر قطر است.
 
کتابت آیات هر سوره به‌صورت دوار در اطراف عبارت «بسم الله الرحمن الرحیم» حک شده و سوره‌ها نیز به ترتیب قرآنی از سوره بقره آغاز و هر 114 سوره تا سوره «ناس» به دور سنگی به شکل کعبه که سوره «حمد» بر روی آن حک شده در طواف هستند.
 
این اثر ارزشمند قرآنی در موزه هدایای مقام معظم رهبری واقع در ساختمان موزه قرآن و نفایس آستان قدس رضوی به نمایش درآمده است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 254102