بازدید رایگان از کتابخانه و موزه ملی ملک به مناسبت روز وقف

 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۵۱
 
 
بزرگ‌ترین موقوفه فرهنگی ایران، چهارشنبه 24 آبان‌ماه همزمان با روز کتاب، کتاب‌خوانی و کتاب‌دار، به مناسبت فرارسیدن روز وقف، به رایگان از دوستداران آثار تاریخی و موزه‌ای میزبانی می‌کند.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، روز وقف، فرصتی مناسب برای بازدید از موزه‌ها و مراکز فرهنگی و تاریخی وقفی به‌شمار می‌آید. از همین‌رو، میزبانی شایسته از دوستداران فرهنگ و تمدن ایرانی- اسلامی در چنین مناسبت‌هایی، از اهداف این گنجینه وقفی است.
 
دو نمایشگاه به‌تازگی در این گنجینه گشایش یافته که هریک گوشه‌ای از پیشینه کهن ایران در حوزه‌های فرهنگ، تمدن و هنر را به نمایش می‌گذارد. نمایشگاه‌های «مصحف شریف علاء؛ قرآن خطی به خط علاءالدین محمدحافظ تبریزی» و «گزیده اسناد حاج حسین آقا ملک»، روایت‌هایی تازه از کوشش ایرانیان در پاسداری از فرهنگ و تمدن ایرانی - اسلامی عرضه می‌کنند.
 
کتابخانه و موزه ملی ملک در کنار کتابخانه نفیس نسخه‌های خطی و چاپی، گنجینه‌ای از آثار و اشیای ارزشمند تاریخی را در تالارهای گوناگون خود جای داده است. مجموعه سکه، حاوی حدود 10 هزار سکه تاریخی از دوران پیش از هخامنشی (از سده ششم پیش از میلاد) تاکنون است.
 
تالار کمال‌الملک و خاندان غفاری، تالار کتابت و نگارگری، مجموعه هنر لاکی، مجموعه اهدایی بانو عزت‌ملک ملک، نمایشگاه دایمی حاج حسین آقا ملک و سه تالار جدید «هزارداستان»، «تمبر» و «هنر و زندگی» که در سال 1396 خورشیدی به تالارهای موزه‌ای کتابخانه و موزه ملی ملک پیوسته و تصویری نو از تاریخ و فرهنگ ایران و اسلام را به نمایش می‌گذارند، از بخش‌های جذاب و دیدنی این موسسه هستند.
 
موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک همزمان با بیست و پنجمین دوره هفته کتاب، برنامه‌های متنوعی برگزار می‌کند که از آن‌جمله می‌توان به «گردش کتاب در باغ ملی»، «بلندخوانی کتاب» و آغاز سلسله نشست‌های «شاهنامه‌پژوهی» اشاره کرد. همچنین در روزهای هفته کتاب، ارائه خدمات کتابخانه و بهره‌گیری از کابین‌های تحقیقاتی پژوهشگران در تالار محققان و مطبوعات با ارائه کارت ملی، برای همگان امکان‌پذیر است.

علاقه‌مندان و دوستداران عرصه فرهنگ و هنر می‌توانند چهارشنبه 24 آبان 1396 خورشیدی به مناسبت روز وقف به رایگان از کتابخانه و موزه ملی ملک، موقوفه متعلق به آستان قدس رضوی به نشانی «میدان امام خمینی، خیابان امام خمینی، سردر باغ ملی، خیابان ملل متحد» بازدید کنند. ساعت بازدید از این مجموعه، هر روز از شنبه تا چهارشنبه از 8 و 30 تا 16 و 15 دقیقه است.   
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 254239