چهارمین چاپ «روح تشریع در اسلام» در بازار نشر

 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۵۸
 
 
چاپ چهارم کتاب «روح تشریع در اسلام؛ واقعیت قانون‌گذاری در اسلام» با ترجمه موسی اسوار و احمد ناظم از سوی موسسه فرهنگی تحقیقاتی امام موسی صدر منتشر شده است.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، کتاب «روح تشریع در اسلام؛ واقعیت قانون‌گذاری در اسلام»، هشتمین مجلد از مجموعه کتاب‌های در قلمرو اندیشه امام موسی صدر بوده که شامل سخنرانی و مقاله امام موسی صدر در کنفرانس هفتم «ملتقی الفکر الإسلامی» در الجزایر است.
 
«ملتقی الفکر الإسلامی» کنفرانسی است که از سال ۱۹۶۸ هرساله در کشور الجزایر برگزار شده و هدف از برگزاری آن، بررسی مسائل دینی، فلسفی، فرهنگی، تمدنی و هویتی است. در این کنفرانس تلاش می‌شد تا این مسائل در پیوند با پرسش‌ها و مسائل امروز جامعه اسلامی مطرح شود.
 
امام موسی صدر، پیش از ربوده شدن در کنفرانس‌های هفتم و نهم در سال‌های ۱۹۷۳ و ۱۹۷۵ شرکت کرده بود. یکی از موضوعات این کنفرانس، روح شریعت اسلامی و واقعیت قانون‌گذاری در جهان اسلام بود که مقاله امام صدر هم به همین موضوع اختصاص داشت. این مقاله ناظر به مسائل فلسفه فقه است و می‌کوشد تا به دو پرسش اساسی پاسخ گوید؛ نخست، تفاوت قوانین الهی و بشری و دوم، نسبت قوانین الهی و شریعت با تحول جهان و انسان.
 
از جمله شرکت‌کنندگان در این کنفرانس می‌توان به اندیشمندانی همچون محمد ابوزهره؛ استاد شریعت و عضو شورای پژوهش‌های اسلامی، شیخ محمد خاطر؛ مفتی مصر، دکتر احمد الشرباصی؛ استاد دانشکده اصول دین مصر، دکتر عمر فروخ؛ عضو فرهنگستان زبان مصر و عضو شورای علمی سوریه، دکتر محمد غزالی؛ مدیرکل دعوت اسلامی مصر، احمد حمانی؛ استاد دانشکده ادبیات دانشگاه الجزایر، ادریس کتانی؛ استاد دانشگاه رباط، مصطفی الرزقاء؛ استاد دانشکده شریعت دانشگاه اردن، مولود قاسم نایت بلقاسم؛ وزیر آموزش و امور دینی الجزایر، شیخ داود بن یوسف؛ پژوهشگر الجزایری در تاریخ، زینب الغزالی الجبیلی؛ شخصیت معروف و مبارز مصری، دکتر صبحی صالح؛ استاد حقوق و شریعت اسلامی دانشگاه لبنانی، دکتر دنس والکر از استرالیا، دکتر سید جعفر شهیدی و دکتر عصمان طوران از ترکیه.
 
در بخشی از مقدمه این اثر به قلم مهدی فرخیان می‌خوانیم: «این جستار امام موسی صدر در زمره مباحثِ فلسف فقه است. او می‌کوشد تا به دو پرسش اساسی پاسخ گوید: ۱. تفاوت قوانین الهی با قوانین بشری چیست؟ ۲. قوانین الهی (یا دینی) و به طور مشخص، شریعتی چه نسبتی با تحول جهان و انسان دارد؟ و یا به دیگر بیان، قوانین الهی که ریشه در غیب (به تعبیر خود امام) و امر ثابت دارند (بر خلاف قوانین بشری) چگونه می‌توانند پاسخگوی نیازهای روزآمد و ضروری انسان باشند؟...»
 
چهارمین چاپ کتاب «روح تشریع در اسلام؛ واقعیت قانون‌گذاری در اسلام» در 198 صفحه با شمارگان ۵۰۰ نسخه، به بهای ۱۰ هزار تومان از سوی موسسه فرهنگی تحقیقاتی امام موسی صدر به بازار نشر عرضه شده است.
 
کتاب «روح تشریع در اسلام» نخستین‌بار در سال ۱۳۹۲ منتشر شده بود. 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 254516