افسانه‌های روسی قصه‌های پریان

 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۹ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۵۵
 
 
«افسانه‌های روسی، قصه‌های پریان»، عنوان کتابی است که به‌تازگی ر نشر چشمه منتشر شده‌است.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)افسانه‌های روسی قصه‌های پریان نوشته نینا دمیتریونا بابارکینا با ترجمه‌ی فرنوش اولاد در نشر چشمه منتشر شده‌است.
 
نینا دمیتریونا بابارکینا سال 1953 در موگریوسکی در ناحیه‌ ایوانووِ روسیه متولد شد. او بین سال‌های 1968 تا 1972 در مدرسه‌ هنر حرفه‌ای خلویی به تحصیل پرداخت، جایی که آموزگارانش هنرمندان برجسته‌ای چون اِی. آی. سمیونوف، اِی. ام. کوسترین، آی. آی. تورونوف، وی.پی.بابارکین و وی. پی. بوگایف بودند. پس از اتمام تحصیلاتش در مرکز تولید مینیاتورهای لاک‌الکلی، به‌عنوان رونویس‌کننده مشغول به کار شد.

نینا بابارکینا در دهه‌ی 1990 شروع به عرضه‌ کارهای ادبی ـ هنریِ اولیه‌ی خود کرد. این کارها در برگیرنده‌ی طیف گسترده‌ای از موضوعات‌اند؛‌ مناظر طبیعی، معماری، آثاری با موضوعات آزاد، آثار ادبی کلاسیک روسی و خارجی، قصه‌های خارجی و روسی درباره‌ی پریان. آثار بسیار شایسته‌ این هنرمند را می‌توان در مجموعه‌های خصوصی در کشورهای روسیه، آمریکا، آلمان، بریتانیا، ایتالیا و لهستان یافت.

آنچه کار نینا بابارکینا را از بسیاری دیگر متمایز می‌کند، توانایی‌اش در حفظ سبک و سنت‌های مکتب خلویی در حین خلق کردن آثار ممتاز و برجسته‌ی فردی در هنر مینیاتور لاکی است.

نکته‌ جالب توجه این است که مانند سایر اساطیر جهان میان افسانه‌های کشور روسیه و سایر افسانه‌های ملل شباهت‌هایی وجود دارد و عناصر و شخصیت‌های مشترکی یافت می‌شود. شخصیت‌هایی همچون بابا ـ یاگا، جادوگر افسانه‌ای که یکی از مشهورترین چهره‌های اسطوره‌ای ادبیات قومی روس است. نظیر این جادوگر در بسیاری از قصه‌ها و افسانه‌های جهان حضور دارد.

خواندن «افسانه‌های روسی، قصه‌های پریان» را هم می‌توان به بزرگسالان پیشنهاد کرد و هم نوجوانان را ترغیب به خواندنش کرد. در این داستان‌ها نکاتی حکیمانه و پندآموز برای آن‌ها وجود دارد. ترجمه روان فرنوش اولاد نیز کتاب را خواندنی کرد. 

تصویرسازی کتاب نیز از مولفه‌های قابل تامل آن‌ است که بر جذابیت متن‌ افزوده است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 254915