نامه‌‌های گوستاو فلوبر رایگان به دست مخاطبان می‌رسد

 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۵۷
 
 
بیش از چهار هزار نامه از گوستاو فلوبر، نویسنده فرانسوی به صورت آنلاین و رایگان در اینترنت منتشر شده است. مخاطبان این نامه‌ها اغلب افراد مشهور چون ویکتور هوگو، دو موپاسان و ژرژ ساند بوده‌اند.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) به نقل از فرانس‌اینفو، نامه‌هایی که گوستاو فلوبر، نویسنده فرانسوی در طول دوران زندگی‌اش نوشته، در اینترنت منتشر شده و به صورت رایگان در دسترس علاقه‌مندان و مخاطبان ادبیات قرار گرفته اشت.

نخستین این نامه‌ها که تعداد آن‌ها به چهار هزار می‌رسد، متعلق به 9 سالگی نویسنده بوده و آخرین آن در سن 50 سالگی فلوبر نوشته شده است. این نامه‌ها بیش از هر چیزی خواننده را از شخصیت حقیقی یکی از تاثیر‌گذارترین رمان‌نویسان قرن نوزدهم فرانسه باخبر می‌کند و از چهره واقعی او پرده بر می‌دارد.

گوستاو فلوبر، نوشتن را عاشقانه دوست داشت و این علاقه تنها به نوشتن داستان و رمان محدود نمی‌شد. او اوقات فراغت و تنهایی‌اش را در خانه‌اش که در کرواسه واقع شده بود با نوشتن نامه‌هایی به‌صورت روزانه پر می‌کرد.

تعداد مخاطبان این نامه‌ها بیش از 270 نفر هستند که افراد مشهوری چون ویکتور هوگو، دو موپاسان، ژرژ ساند و معشوقه‌اش، لوئیزکوله نیز در میان آنها جای دارند .پیش‌تر 241 نامه از این نویسنده فرانسوی که بیشتر آن‌ها بر روی کاغذ‌های آبی نوشته شده، در کتاب‌خانه ‌ویو در فرانسه نگه‌داری می‌شده است.

ایوان لوکرک، محقق دانشگاه روآ و فلوبرشناس درباره این نامه‌ها می‌گوید: «وجه متمایز این نامه‌ این است که خودجوش و غیرارادی هستند و با خواندن آن‌ها با گوستاو فلوبر خام و اصیل و بی‌پیرایه روبه‌رو می‌شویم؛ چیزی که در آثار ادبی، نادر و کم‌یاب است.»

برای دسترسی به این نامه‌ها کافی است دو کلمه «فلوبر و نامه‌ها» را در موتور جستجور گوگل بنویسیم تا به صورت رایگان در اختیارمان قرار بگیرد.

گوستاو فلوبر یکی از نویسندگان تاثیرگذار قرن نوزدهم فرانسه بود که اغلب جزو بزرگترین رمان‌نویسان ادبیات غرب شمرده می‌شود. او شهرت خود را بیش از هرچیز مدیون نوشتن رمان «مادام بوواری» در سال 1857 میلادی است که پنج سال نگارش آن به درازا کشید. او در این اثر توانست نثر دقیقی و موشکافانه بی‌نظیری ارائه دهد.
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 255119