کتابشناسی آثاری که درباره علی حاتمی منتشر شده است:

حاتمی در امتداد فردوسی

 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۵۵
 
 
امروز 13فروردین سالروز درگذشت علی حاتمی سینماگر بزرگ ایرانی است، درباره علی حاتمی و سینمای او کتاب‌ها و مقالات زیادی نوشته شده است.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) درباره علی حاتمی چندین کتاب در کشور ما منتشر شده است. از جمله این کتب، «صفیر مرغ جیرفتی، حاج غلامعلی حاتمی» نوشته محمد حاتمی کتابی در تحلیل آثار علی حاتمی است که در سال 1372 و 1373 در دو جلد در شمارگان 2000 نسخه توسط مولف منتشر شده است.

«معرفی و نقد فیلم‌های علی حاتمی» عنوانی از عباس بهارلو است که در شمارگان 6000 نسخه در سال 1375 توسط دفتر پژوهش‌های فرهنگی منتشر شده است. از کتاب‌های دیگری که به معرفی آثار حاتمی می‌پردازد، مجموعه دو جلدی «آثار علی حاتمی» است.
این مجموعه شامل فیلم‌نامه‌های سینمایی، تلویزیونی، نمایش‌نامه‌ها و آثار اجرا نشده‌ اوست. این اثر در زمستان 1376 در شمارگان 5000 نسخه از سوی نشر مرکز منتشر شده است. دفتر دوم از مجموعه چهره‌های قرن بیستمی ایران از نشر قصه نیز به علی حاتمی و آثارش اختصاص دارد. این کتاب در سال 1379 منتشر شده و عباس بهارلو آن را تالیف کرده است.
از جمله کتاب‌هایی که در دهه اخیر درباره آثار علی حاتمی نوشته شده، «حاتمی در امتداد فردوسی» نوشته مهدی صادقی است که در سال 1393 در شمارگان 2000 نسخه از سوی نشر رسم منتشر شده است. این کتاب تحلیلی است تاریخ‌محور بر هزاردستان علی حاتمی با نگاهی به چندی از داستان‌های شاهنامه.
جلد اول از مجموعه «یاد» نوشته عباس بهارلو نیز به علی حاتمی اختصاص دارد. در این مجلد به  گفت‌وگوهای شفاهی، گردآوری نقدونظرهای هنری بر آثار علی حاتمی و نقش او در بستر اجتماعی خود پرداخته شده است. این کتاب را انتشارات ایده خلاقیت در شمارگان 1000 نسخه در سال 1393 راهی بازار کتاب کرده است.
«فیلم‌نامه‌های علی حاتمی» یکی از جدیدترین کتاب‌هایی است که به تازگی و در شمارگان 1000 نسخه در تاریخ 30/7/1396 از سوی نشر مرکز منتشر شده است. این کتاب را سمانه پوررضایی تالیف کرده و در آن به نقدوتفسیر آثار علی حاتمی پرداخته است.
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 255169