​مدیر‌کل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان آذربایجان شرقی خبر داد:

صدور مجوز برای بیش از 1400 عنوان کتاب در آذر‌بایجان شرقی طی 9 ماه گذشته

 
تاریخ انتشار : شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۵۴
گزارشگر : سمیه حسن نژاد
 
 
مدیر‌کل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان آذربایجان شرقی با اشاره به بیش از یک‌دهه فعالیت این استان در حوزه صدور مجوز چاپ کتاب تاکید کرد که اداره‌ها کل به دلیل آشنایی با مسائل بومی برای اظهارنظر درباره کتاب‌های تولید شده در استان‌ها ذی‌صلاح‌تر هستند.
 
محمد محمد‌پور، مدیر‌کل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان آذربایجان شرقی در گفت‌‌و‌گو با خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران‌(ایبنا) درباره صدور مجوز چاپ کتاب در هیات نظارت استان  گفت: جریان صدور مجوز کتاب در آذربایجان شرقی از دولت اصلاحات به هیات نظارت استان واگذار شده است. سال 1392 برای نزدیک به 800 عنوان کتاب از سوی هیات نظارت مجوز صادر شده است. سال 1395 هزار و 600 و سال 1394 هزار و 300 عنوان کتاب مجوز دریافت کرده‌اند.  
 
به گفته این مقام مسئول، هیات نظارت استان از هفت نفر تشکیل شده است. گاهی که برخی کتاب‌ها از سوی هیات نظارت استان مجوز دریافت نمی‌کنند برای بررسی بیشتر به اداره کتاب ارسال می‌شوند. بررسی کتاب‌های علمی به‌ویژه فنی و مهندسی در کمترین زمان و کتاب‌های حوزه علوم سیاسی، علوم دینی و همچنین ادبی با صرف زمان بیشتری بررسی می‌شوند. بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس در بررسی کتاب‌های این حوزه مرجع اصلی است. 

مدیر‌کل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان آذربایجان شرقی ادامه داد: بیش از هزار و 400 عنوان کتاب طی 9 ماه سال جاری در هیات نظارت استان بررسی و مجوز دریافت کرده‌اند. پیش‌بینی می‌شود که تا پایان سال این رقم به هزار 700 عنوان کتاب برسد.
 
محمد‌پور درباره واگذاری صدور مجوز به اداره‌های فرهنگ و ارشاد اسلامی استان‌ها گفت: این واگذاری موجب افزایش سرعت و کاهش هزینه ناشران و مولفان می‌شود و به نظر می‌‌رسد استان‌هایی که به تازگی به این جریان پیوسته‌اند باید به مرور زمان به این وضعیت مسلط شوند.  اداره‌های کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان‌ها به دلیل آشنایی با مباحث بومی در اظهارنظر درباره کتاب‌هایی که در استان‌ها نوشته می‌شود ذی‌صلاح‌تر هستند.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 256620