۸
 

جشن امضا رمان برگزیده جایزه نجفی برگزار می‌شود

 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۸ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۲۵
 
 
جشن امضا رمان «مارش رادتسکی» با حضور محمد همتی مترجم این کتاب در کتابفروشی ایرانیان برگزار می شود.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، جشن امضای رمان «مارش رادتسکی» با حضور مترجم اثر برگزار می‌شود.

رمان «مارش رادتسکی» در دومین دوره جایزه ابوالحسن نجفی» برگزیده بهترین ترجمه شد. این رمان ماجرای سه نسل از یک خانواده را در دوره امپراطوری اتریش-لهستان بیان می‌کند. «مارش رادتسکی» مشهورترین اثر یوزف روت است و بیش از دیگر آثارش یادآور نامش و هم‌عصر با مجموعه‌ای از آثار بزرگ ادبیات آلمانی است که سهم عمده‌ای در شکل‌گیری مفهومی به نام «رمان مدرن» یا «رمان قرن بیستم» دارد. تفاوت «مارش رادتسکی» با هم‌عصرانش در این‌جاست که آن رمان‌ها وضعیت را تشریح می‌کنند، اما «مارش رادتسکی» روند این انزوا و تنهایی و فروپاشی را می‌گوید.

جشن امضای رمان «مارش رادتسکی» جمعه یازدهم اسفند 1396 از ساعت 16 تا 18 در کتابفروشی ایرانیان واقع در ضلع شمالی پارک چیتگر، مسیر دوچرخه سواری بعد از هرم هیجان برگزار می‌شود.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 258310
 


 
سهیل
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۱۲-۰۸ ۱۷:۰۴:۰۵
با احترام به جناب مترجم خوب کتاب، به خدا هیچ مترجمی حق ندارد رمانی یا کتابی را که ترجمه کرده «امضاء» کند. این رسم غلط را نقد کنید. آخر این چه کاری ست.؟ (224516)
 
مرتضی ایزدی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۱۲-۰۹ ۱۳:۳۰:۱۸
بسیار حرف درستیه. کاش ایبنا یک گزارش برود که آیا نویسنده ها حق امضای کتاب دارند یا نه؟ (224535)
 
محمد همتی
Germany
۱۳۹۶-۱۲-۰۹ ۱۳:۳۹:۵۵
سهیل عزیز
من دقیقا با شما هم عقیده ام. و قبل از هر امضا این را به خواننده می گویم. بهمنی است از آن بالا آمده من توان مقاومت در برابرش را ندارم. (224537)
 
محمد همتی
Germany
۱۳۹۶-۱۲-۰۹ ۱۴:۰۶:۱۶
در ضمن دیوار بلندتری یافتید شهامتتان را در نقد رسوم بد آنجا هم بیازمایید تا در همین گام نخست صداقت شما بر همگان محرز شود. اقلا ده سال است ترجمه ها امضا می شود. من مترجم مشهوری نیستم که کسی برای امضایم کتابی را تهیه کند. دیگر این که منتقد راستین نام کاملش را می نویسد و از پشت دیوار سنگ نمی اندازد. این هم رسم غلطی است و من این رسم غلط را هم بر شما و هیچ "منتقدی" نمی پسندم. در این مورد، یوزف روت بیش از نیم قرن است که مرحوم شده است. اگر امضایی بر کتاب می زنم یادگار رنجی است که برای ترجمه کتاب برده ام و عشقی که به نویسنده و کتابش و به مردمم داشته ام. ارادتمند همه همکارانم که در سخت ترین شرایط رنج ترجمه را به جان می خرند. (224538)
 
مریم شقفی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۱۲-۰۹ ۱۶:۰۴:۰۲
جناب همتی با عرض ادب. شما بابت ترجمه تان حق الزحمه دربافت کرده اید. نوش جان تان . حق شماست. اما نه شما نه هر مترجمی اعم از جنابان کوثری، امرایی، میرعباسی، خاکسار، حداد و... حقِ امضای کتابِ نویسنده را ندارند. چه هومر باشد چه یک نویسنده بیست ساله. این رسم غلطی ست که مدت هاست در ایران مرسوم شده. کاش شما زیر بار نمی رفتید.
ارادتمند (224544)
 
محمد همتی
Germany
۱۳۹۶-۱۲-۰۹ ۱۷:۳۳:۱۴
سرکار خانم شفقی
هیچ حق الزحمه ای در شرایط فعلی نشر ایران آن قدر نیست که بتوان مترجمی را با این لفظ خطاب قرار داد که حق الزحمه تان نوش جانتان. لحن امثال سرکار خستگی کار ترجمه را مضاعف می کند. کاش مسأله نشر ما بودن یا نبودن جشن امضا بود. دیدگاهم را عرض کردم و چون خوشبختانه مشغول ترجمه اثر خوب دیگری هستم عرض دیگری ندارم. در ضمن روز جمعه ساعت چهار عصر در فروشگاه کتاب ایرانیان در خدمت دوستداران کتاب و ادبیات هستم با امضا یا بی امضا برایم فرقی نمی کند. در این نشست بناست از مارش رادتسکی بگوییم و از دیگر ترجمه هایی که در این چند سال کار طاقت فرسای ترجمه به مردمم پیشکش کرده ام. شما هم خسته نباشید. ارادتمند. (224546)
 
شفقی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۱۲-۱۰ ۰۱:۳۱:۲۴
پس از این پس شما را با اسم کوچک‌تان یوزف صدا می کنیم. (224550)
 
مریم
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۱۲-۱۰ ۱۱:۰۵:۱۳
مترجم ها در این مملکت مقامی بالاتر از نویسنده ها پیدا می کرده اند. بعد از عدم رعایت قانون کپی رایت این هم مایه ی خجالتی دیگر. (224553)