پیشنهاد مطالعه برای آخر هفته

مطالعه «نگهبان تاریکی» تجربه لذت کشف است

 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۱۷
 
 
قوجق، داستان‌نویس، کتاب «نگهبان تاریکی» نوشته مجید قیصری را برای مطالعه آخر هفته پیشنهاد کرد.
 
یوسف قوجق، نویسنده و کارشناس ادبی در گفت‌و‌گو با خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران‌(ایبنا) کتاب «نگهبان تاریکی» را برای مطالعه آخر هفته پیشنهاد داد و درباره ویژگی این نوشته مجید قیصری بیان کرد: این کتاب در حوزه دفاع مقدس نوشته شده اما شلیک حتی یک تیر در آن وجود ندارد.
 
این نویسنده نگاه عمیق  خالق «نگهبان تاریکی» را قابل توجه دانست و افزود: معانی زیر‌پوستی در این اثر وجود دارد و معتقدم که قیصری از‌جمله نویسندگانی است که باری به هر جهت نمی‌نویسد. استفاده از کهن الگو‌ها به جذابیت داستان افزوده است.  
 
قوجق وجود عنصر کشف در «نگهبان تاریکی» را یکی دیگر از ویژگی‌های این اثر دانست و گفت که نویسنده، مخاطب را جدی می‌گیرد بنابراین فقط یک داستان معمولی خوانده نمی‌شود.
 
نویسنده «ياد يوسف» با  بیان این مطلب که داستان فقط شرح ماوقع و رویداد نیست ادامه داد: علاوه بر «نگهبان تاریکی» دیگر آثار مجید قیصری را نیز خوانده‌ام و به نظر می‌رسد که لذت کشف، ویژگی مشترک همه نوشته‌های قیصری است.

قوجق با تاکید بر وجود عنصر جذابیت کتاب «نگهبان تاریکی» وجود معانی زیر‌پوستی را ویژگی مهم‌تر این اثر مجید قیصری دانست و افزود که مخاطب همواره در طول پیگیری ماجرای داستان از لذت کشف بهره‌مند می‌شود.
 
نویسنده «آخرین عروس ایل» گفت: هر یک از مخاطبان «نگهبان تاریکی» و یا هر یک از داستان‌های مجید قیصری، در جریان کشف معانی زیر‌پوستی برداشت‌های متفاوتی خواهند داشت. مطالعه «نگهبان تاریکی» مدام اساطیر و باور‌های فرهنگی را به ذهن متبادر می‌کند.


 
دبیر پانزدهمین دوره جایزه قلم زرین با بیان این مطلب که قیصری به اصطلاح داستان را خیلی نمی‌‌جود افزود: قیصری در «نگهبان تاریکی» و سایر آثار خود روایت ساده‌ای دارد و برای مخاطب سهم قابل توجهی قائل است؛‌ در حالی که به نظر می‌رسد بسیاری از نویسندگان کمتر به این موضوع توجه دارند.
 
این کارشناس ادبی با اشاره به استفاده قیصری از نماد‌های مختلف در داستان گفت: مجید قیصری در نگهبان تاریکی و دیگر آثار المان‌های مختلفی را نشان می‌دهد و کشف آنرا به دست مخاطب می‌سپارد.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 258384