​آیت‌الله شیخ نصرالله شاه‌آبادی درگذشت

 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۰۰
 
 
آیت‌الله شیخ نصرالله شاه‌آبادی (متولد ۱۳۱۰ در قم) از مجتهدین شیعه، نماینده استان تهران در پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری و فرزند آیت‌الله محمدعلی شاه‌آبادی درگذشت.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، شیخ نصرالله شاه‌آبادی در سال ۱۳۱۰ هجری شمسی به دنیا آمد. نخستین معلم دینی و قرآن او از نوادگان شیخ عبدالکریم حائری معروف به ملا باجی بود. تحصیلات خود را در تهران آغاز کرد و از اساتید تهران استفاده کرد و بعد از فوت پدر به قم آرفته و از محضر استادان بنام حوزه قم از جمله سید حسین بروجردی و سید محمد حجت و سید محمدتقی خوانساری استفاده کرد. در سال ۱۳۳۰ تحصیلات حوزوی خود را در نجف نزد علمای حوزه همچون سید ابوالقاسم خویی، سید عبدالهادی شیرازی، سید محمد روحانی و شیخ حسین حلی گذراند. وی شاگرد سید روح‌الله خمینی، بنیانگذار انقلاب اسلامی ایران نیز بوده ‌است. شیخ نصرالله شاه‌آبادی در سال ۱۳۴۹ به تهران بازگشت و به تدریس و اقامه نماز در تهران مشغول شد و پس از اعزام به قم به تدریس علوم دینی در حوزه علمیه پرداخت.
 
این نماینده مجلس خبرگان رهبری در شامگاه ۲۷ بهمن ۱۳۹۶ بر اثر زخم دیابت، گرفتگی عروق پا و ایست تنفسی در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان بقیةالله بستری شد و ظهر امروز (دوشنبه ۲۱ اسفند ماه ۱۳۹۶) خبر به دیار باقی شتافت.
 
آیت‌الله شیخ نصرالله شاه‌آبادی دارای نوشته‌های فراوان از تقریرات دروس استادانش به‌ویژه آیت‌الله خویی است. اما آنچه از او به چاپ رسیده، «مناسک حج» مطابق با فتوای ایشان و همچنین خاطرات زندگی‌اش است. شیخ نصرالله شاه‌آبادی در خاطرات خواندنی‌اش از دوران کودکی و نوجوانی و خاندان و استادان و وضع اجتماعی نجف و عراق و حکومت‌ها و مراجع تقلید آن زمان و دوران رژیم شاه و وقایع انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی سخن گفته است. این خاطرات به همت نواده‌ آن مرحوم، سید حسین کشفی به سرانجام رسیده است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 258805