نخستین قرآن عراقی به خط شیعی در نمایشگاه کتاب

 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۲ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۹:۱۴
 
 
انتشارات آستان مقدس حضرت عباس (ع)، نخستین قرآن عراقی منتشر شده به خط یک خوشنویس شیعه را در سی‌ویکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، عرضه کرد.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)،عسکری، خادم آستان مقدس حضرت عباس (ع) درباره این قرآن، گفت: تمام قرآن‌هایی که در عراق وجود داشت به خط عثمان طه بوده و از عربستان وارد می‌شد و قرآن شیعی به ندرت وجود داشت. لذا این مصحف شریف، به همت آیت‌الله سید احمد صافی، تولیت آستان حضرت عباس (ع) منتشر شد.
 
وی ادامه داد: حمید السعدی، خطاط این نسخه قرآن است. در این مصحف، تلاش شده تا حد امکان اشتباهات چاپی و رسم‌الخطی که در نسخه به خط عثمان طه وجود داشت، برطرف شود. این قرآن برای نخستین‌بار در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، عرضه شده است.
 
عسکری در ادامه درباره آثاری که از سوی انتشارات آستان مقدس حضرت عباس (ع) در نمایشگاه کتاب عرضه شده، بیان کرد: 400 عنوان کتاب شامل 260 عنوان چاپ نخست در این دوره از نمایشگاه از سوی عتبه عباسیه ارائه شده که در این بین، پنج اثر برگزیده نوزدهمین همایش کتاب سال حوزه با عنوان‌های «الموسوعة العلامة الأوردباری»، «اعراب نهج‌البلاغة»، «مختصر المراسیم العلویة»، «المصحف الشریف المنسوب الی علی بن هلال البغدادی المعروف بابن البواب» و «المختصر فی اخبار مشاهیر الطالبیة و الأئمة الاثنی عشر» نیز دیده می‌شود.  
 
برگزاری مسابقه‌ای با محوریت موضوع عاشورا، امام حسین (ع) و حضرت ابوالفضل (ع) از برنامه‌هایی است که از سوی این مرکز در مدت برپایی نمایشگاه انجام می‌شود و در روز پایانی با قرعه‌کشی، کمک هزینه سفر عتبات عالیات و جوایز نفیس دیگر به تعدادی از شرکت‌کنندگان اهدا می‌شود.
 
همچنین مردم می‌توانند در این 10 روز، دلنوشته‌های خود برای امام حسین (ع) و حضرت ابوالفضل (ع) را روی برگه‌های مخصوص بنویسند که این برگه‌ها به ضریح مطهر این دو بزرگوار انداخته می‌شود. 
 
سی‌ویکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، 12 تا 22 اردیبهشت‌ماه از ساعت 10 تا 20 در مصلای بزرگ امام خمینی (ره)، میزبان علاقه‌مندان به کتاب و کتابخوانی است. 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 260440