به همت خانه فرهنگ ایثار و مقاومت؛

سلسله نشست‌های ایثار و قرآن در نمایشگاه قرآن برگزار می‌شود

 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۴۱
 
 
سلسله نشست‌های ایثار و قرآن، میز گفتمان ایثار و شریعت، اجرای طرح «ایثار نوشت» و ویژه‌برنامه‌های سالروز آزادسازی خرمشهر، از جمله مهم‌ترین برنامه‌های خانه فرهنگ ایثار و مقاومت در نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم است.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، حجت‌الاسلام محمدعلی انصاری، مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در امور ایثارگران، با اشاره به برپایی غرفه خانه فرهنگ ایثار و مقاومت در بیست و ششمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم، گفت: این غرفه در شبستان اصلی، بخش سازمان‌ها و نهادها واقع شده است. سلسله نشست‌های ایثار و قرآن، میز گفتمان ایثار و شریعت، اجرای طرح «ایثار نوشت»، ویژه‌برنامه‌های سالروز آزادسازی خرمشهر و جذب خبرنگاران افتخاری ایثار از جمله برنامه‌های خانه فرهنگ ایثار و مقاومت در این دوره از نمایشگاه قرآن خواهد بود.
 
وی با بیان این‌که مصادیق ایثار بسیار گسترده و متنوع بوده که گاهی این مصادیق از چشم‌ها پنهان می‌ماند، ادامه داد: قرآن کریم نقطه عطفی در آموزه‌های دینی و معرفتی است و مفاهیم قرآن و عترت با فرهنگ ایثار و فداکاری عجین شده است.
 
انصاری در اهمیت مقوله ایثار به آیه شریفه 209 سوره بقره اشاره کرد و افزود: در این آیه خداوند به مردم با ایمان و فداکاری اشاره دارد که جان خود را به خاطر خشنودی خداوند اهدا می‌کنند، لذا باید تلاش کرد تا این نوع مصادیق ایثار به‌عنوان مظاهر بروز و ظهور ایثار در سطح جامعه خود را بیش از پیش نشان دهند.
 
مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در امور ایثارگران با تأکید بر تکریم اهل قلم و اشاره به اهمیت قلم در قرآن، بیان کرد: تمامی پیشرفت‌های تمدنی از ابتدا تاکنون که نصیب بشر شده بر محور قلم استوار بوده و قسم یاد کردن قرآن به قلم نشان از اهمیت ویژه آن نزد خداوند دارد.
 
وی در ادامه در تشریح برنامه‌های خانه فرهنگ ایثار و مقاومت در نمایشگاه قرآن، گفت: طرح «کتابخانه مهربانی»، با هدف جمع‌آوری قرآن کریم و کتاب‌های مردمی و ارسال آن‌ها به مناطق کم‌برخوردار ایده‌ای است که خانه فرهنگ ایثار تلاش می‌کند با اجرای آن، هم در ترویج فرهنگ ایثار به معنای ایثار معنوی و هم در بسط فرهنگ مطالعه و کتابخوانی پیشرو باشد.
 
انصاری افزود: «ایثار نوشت» برنامه دیگری است که در آن بازدیدکنندگان مصادیق ایثار و فداکاری را با قلم خود در دفتر ایثار ثبت می‌کنند که پس از پایان نمایشگاه، این دست‌نوشته‌ها در فضای مجازی بازنشر داده خواهد شد. نگارش متن و خاطره با موضوع ایثار و فداکاری از سوی مردم، باعث اشتراک فکر و احساس و تقویت یک مفهوم ملی و دینی در جامعه خواهد شد و این دست‌نوشته‌ها و نگارش خاطره و مصادیق ایثار و فداکاری، ابعاد فرهنگی،‌ اجتماعی، و سیاسی برجسته‌ای دارد که تلاش می‌کنیم به اهداف تعیین شده در طرح دست یابیم.
 
مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در امور ایثارگران، ادامه داد: در این برنامه علاوه بر ارتقای سطح کیفی فعالیت‌های مرتبط با فرهنگ ایثار و نزدیک‌تر شدن بیشتر مردم با مفاهیم و دستورات قرآنی، بر آن هستیم با استفاده از همین ظرفیت، مخاطبان نمایشگاه را در معرض مفاهیم عینی قرآنی قرار دهیم.
 
وی همچنین با اشاره به تقارن روز سوم خرداد،‌ سالروز آزادسازی خرمشهر با ایام نمایشگاه قرآن، بیان کرد: برنامه‌هایی برای گرامیداشت این روز درنظر گرفته شده که با بررسی و برنامه‌ریزی سعی داریم مراسمی مناسب و در شأن ایثارگران عزیز دوران دفاع مقدس داشته باشیم.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 261272