از پاریس تا تهران

رمان «روزهای آرام در کلیشی» منتشر شد

 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۰۳
 
 
رمان «روزهای آرام در کلیشی» نوشته‌ هنری میلر، نویسنده‌ آمریکایی، با ترجمه‌ فرید قدمی در نشر ایجاز منتشر شد.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) «روزهای آرام در کلیشی» یکی از مشهورترین رمان‌های هنری میلر است که کلود شابرول نیز فیلمی به همین نام بر مبنای آن ساخته است. «روزهای آرام در کلیشی» همچون دیگر آثار هنری میلر رمانی است اتوبیوگرافیک که ماجراهایش در دهه‌ طلایی و مشهور 1930 در پاریس می‌گذرد.

در پیشگفتار مترجم می‌خوانیم: «هنری میلر نویسنده‌ای است سراپا مدرن، در طلب مدرنیته‌ای نرم و سیال، بی‌هویت؛ چراکه او خوب می‌داند، همان‌طور که در مانیفست کمونیست آمده، «هر آنچه سخت و استوار است دود می‌شود و به هوا می‌رود.» مدرنیته ناقص است و میلر شیفته‌ی همین نقصان است، شیفته‌ی آلودگی، اشتباه، گناه. او در دورانی می‌زیست که فرآیند پاک‌سازی اغلبِ دولت‌های جهان را شیفته‌ی خود کرده بود: نازی‌ها در پیِ پاک‌سازی اروپا از یهودیان بودند، شوروی استالینی در پی پاک‌سازی مظاهر بورژوایی بود، سیستم‌های بهداشتی مدرن در پی پاک‌سازی بشر از ویروس‌ها و باکتری‌ها، و امریکا در پی پاک‌سازی امریکا از کمونیست‌ها و سیاهان. در رمان کوتاه اما شگفت‌آور «روزهای آرام در کلیشی» هنری میلر از قضا نشان می‌دهد که هیچ‌چیز به‌قدر میکروب، آلودگی، اختلاط و بی‌هویتی نمی‌تواند متمدنانه باشد. هنری میلر در این رمان پاک‌سازی اروپا از یهودیان و هر نوع نگرش هویت‌محور را به سخره می‌گیرد و در ستایش بیماری و میکروب نیز، حتا به روی غذا، داد سخن می‌دهد. «روزهای آرام در کلیشی» رمانی است در ستایش آلودگی و ناپاکی.»

این کتاب که علاوه بر متن رمان شامل «پیشگفتار مترجم»، «اتوبیوگرافی هنری میلر» و «درباره‌ی هنری میلر (آنائیس نین، لارنس دارل و دیگران)» است در 94 صفحه و با قیمت ده‌هزار تومان از سوی نشر ایجاز منتشر شده است. 
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 262011