برنامه‌های بیست و ششمین هفته کتاب استان فارس اعلام شد؛

از کتابخوانی زندانیان در «کتابخوان بند» تا معاوضه کاغذ باطله با کتاب

 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۴۱
 
 
امسال برای اولین بار مدیران ۴ دستگاه فرهنگی فارس در نشست خبری مشترک، برنامه‌های هفته کتاب این استان را اعلام کردند که در مجموع دربرگیرنده ۶۵ طرح و برنامه استانی با بیش از ۲ هزار و ۲۰۰ اجرا در سطح فارس است.
 
رونمایی از پوستر بیست و ششمین هفته کتاب استان فارس
به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) از شیراز، نشست خبری بیست و ششمین هفته کتاب استان فارس با حضور مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان فارس، مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان فارس و رییس سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری شیراز در کتابخانه عمومی حافظیه در همسایگی آرامگاه خواجه اهل راز برگزار و از پوستر آن نیز رونمایی شد.

خیز شهرهای فارس برای کسب عنوان پایتخت کتاب

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس در ابتدا با بیان اینکه کتابخوانی یکی از شاخصه‌های مهم توسعه متوازن فرهنگی است و برهمین اساس در اولویت سیاست‌گذاری‌های فرهنگی استان قرار دارد، گفت: شیراز و چندین شهر استان فارس امسال گام‌های بلندی در مسیر ترویج کتابخوانی برداشته‌اند و شهرهایی همچون شیراز، اوز، صدرا، آباده، جهرم، داراب، لار و لامرد برنامه‌ریزی‌های مهمی برای کسب عنوان پایتخت کتاب نیز انجام داده‌اند.

هدف‌گذاری ۶۰ روستای فارس در مسیر ترویج کتابخوانی

صابر سهرابی اضافه کرد: امسال علاوه بر برنامه‌ریزی فرهنگی در همه روستاهای شاخص، بیش از ۶۰ روستای استان فارس نیز به صورت هدفمند و برنامه‌ریزی‌شده در مسیر توسعه فرهنگی بر مبنای ترویج کتابخوانی قرار گرفته‌اند. هدف بزرگ توسعه و ترویج کتابخوانی تنها توسط دستگاه‌های فرهنگی محقق نمی‌شود و باید یک خردجمعی و همت عمومی در میان همه مسئولین و بدنه جامعه برای میسرشدن این آرزوی بزرگ شکل گیرد.

وی با اشاره به اینکه امسال برای اولین بار هم‌افزایی مثال‌زدنی میان دستگاه‌های فرهنگی استان در هفته کتاب شکل گرفته خاطرنشان کرد: «برنامه‌های اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس و دبیرخانه ستاد هماهنگی شهرها و روستاهای دوستدار کتاب استان در ترویج کتابخوانی از ابتدای امسال در شیراز و نقاط مختلف استان کلید خورده اما برنامه‌های جدی هفته کتاب با شعار ملی «حال خوش خواندن» از ۱۹ آبان‌ماه کلید می‌خورد.

معرفی نویسندگان فارس در کتابخانه‌ای به وسعت یک شهر

وی سپس به اعلام برنامه‌های اداره کل متبوعش در هفته کتاب پرداخت و گفت: در روز  شنبه ۱۹ آبان‌ماه ساعت ۱۶ در تالار حافظ شیراز آیین بزرگداشت منوچهر کیانی ناشر، پژوهشگر و نویسنده استان فارس برگزار و نشان مفاخر فارس به وی اهدا می‌شود. همچنین از چهارشنبه ۲۳ آبان ماه برنامه کتابخانه‌ای به وسعت شهر در سطح شهر با معرفی کتاب‌ها و نویسندگان فارس در قالب تبلیغات محیطی اجرا می‌شود که این برنامه با همکاری سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری شیراز برگزار می‌شود.

سهرابی ادامه داد: پنج‌شنبه ۲۴ آبان‌ماه ساعت ۱۰ نمایشگاه عکس «حال خوش خواندن» افتتاح می‌شود. در این نمایشگاه طی فراخوان نمایشگاهی از آثار عکاسان شیراز باعنوان «حال خوش خواندن» و محوریت مطالعه کتاب و ترویج کتابخوانی برپا می‌شود. همچنین در همین روز ساعت ۱۵ پیاده‌روی پا‌به‌پای کتاب با همراهی سازمان فرهنگی شهرداری شیراز و اداره‌کل کتابخانه‌ها برگزار می‌شود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس گفت: شنبه (۲۶ آبان‌ماه) ساعت ۱۰ برنامه ۴۰ شهر، ۴۰ نویسنده برگزار خواهد شد. در این برنامه که یک طرح ملی است، یکی از نویسندگان شناخته شده ادبیات کودک و نوجوان در شیراز حضور یافته و در جمع باشگاه‌های کتابخوانی فعال شیراز حاضر خواهد شد. سخنرانی نویسنده، داستان خوانی، قصه‌گویی و جشن کتابخوانی از برنامه‌های این طرح است.

تقدیر از برگزیده جایزه ادبی «واو» در برنامه «همزاد داستان»

سهرابی با بیان اینکه «شنبه ۲۶ آبان‌ماه با همراهی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران مرکز فارس برنامه «همزاد داستان» اجرا می‌شود گفت: در این برنامه کارنامه داستان‌نویسی قاسم شکری مرور و از وی به خاطر دریافت جایزه ادبی «واو» برای رمان همزاد، تقدیر می‌شود.

اجرای برنامه جشن امضاء کتاب آثار یاسمن جم‌پوری در روز یکشنبه (۲۷ آبان‌ماه) از دیگر برنامه‌های مورد اشاره سهرابی بود. 

همچنین به گفته او دوشنبه (۲۸ آبان‌ماه) شبکه صنعتگران دوستدار کتاب شیراز آغاز به کار می‌کند که با امضای میثاق‌نامه راه‌اندازی می‌شود و جمعی از صنعتگران شیراز متعهد می‌شوند با انجام مواد میثاق‌نامه در توسعه فرهنگ کتابخوانی در واحد صنعتی خود همت گمارند.

اهدای نشان سفیر کتاب شیراز به سه نخبه علمی، هنری و ورزشی شیراز 

همچنین در همین روز در صحن علنی شورای شهر به سه نخبه علمی، هنری و ورزشی شیراز نشان سفیر کتاب شیراز اهدا می‌شود. 
        
دبیر انجمن کتابخانه‌های عمومی استان فارس اضافه کرد: سه‌شنبه (۲۹ آبان‌ماه) در خانه سنتی نیایش در محله سنگ‌سیاه و طاق‌مشیر، نشست تخصصی فصل نقد برگزار و کتاب رؤیای شط بیدار نوشته حسین رحیمی نقد و بررسی می‌شود.

سهرابی متذکر شد: چهارشنبه (۳۰ آبان‌ماه) در دبستان فرشتگان شیراز برنامه «جشن تکلیف کتابخوانی» برگزار و در همین روز در برنامه‌ای باعنوان «کتاب سیزدهم»، سیزدهمین اثر پژوهشی جمال زیانی شیرازشناسِ پیشکسوت باعنوان «آفرین‌ها و نفرین‌ها» رونمایی می‌شود.

پرفورمنس «با کتاب» در قطار شهری شیراز اجرا می‌شود

به گفته مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس، در هفته کتاب همچنین اجرای پرفورمنس «با کتاب» نیز آغاز می‌شود که در این طرح پرفورمنسی به‌طور نامحسوس توسط فعالان تئاتر با محوریت ترویج کتابخوانی در مسیر رفت و برگشت مترو شیراز اجرا خواهد شد. 

همچنین در این هفته با همراهی مجموعه هنر شهر آفتاب نشست تخصصی فیلم‌های اقتباسی از کتاب‌های فارسی نیز برگزار و فیلمی اقتباسی باحضور کارگردان اکران عمومی می‌شود.

روح‌الله منوچهری مدیرکل کتابخانه‌های عمومی فارس نیز درباره برنامه‌های این نهاد گفت: بیش از ۱۳۸۰ برنامه در کتابخانه‌های عمومی سراسر استان از ۱۴ تا ۳۰ آبان اجرا می‌شود.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی فارس سپس به معرفی برنامه‌های استانی کتابخانه‌های عمومی پرداخت و گفت: کارگاه‌های ارتقای مهارت‌ها، نشست کتاب‌درمانی و نیز حلقه‌های گفت‌و‌گو برای کتابداران در این هفته اجرا می‌شود.

افتتاح سه کتابخانه عمومی در استان فارس در هفته کتاب

وی با اشاره به اینکه استان فارس بیشترین تعداد شهرهای فاقد کتابخانه در کشور را داراست، افتتاح سه کتابخانه عمومی را در استان فارس را اتفاق خوب این هفته دانست و گفت: کتابخانه خیرساز شهر دبیران از توابع زرین‌دشت داراب باعنوان خیام، کتابخانه خیرساز ام‌الخیر اوز شهرستان لامرد و همچنین کتابخانه خرد روستای جریان نوبندگان فسا افتتاح می‌شود.

کلنگ‌زنی یک باب کتابخانه عمومی در شهر نوبندگان فسا از دیگر خبرهای خوب منوچهری در بیست و ششمین هفته کتاب فارس بود.

اجرای نشست «کتابخوان بند» در زندان مرکزی شیراز

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی فارس ویژه برنامه «کتاب، دانش‌آموز، معلم» با همکاری آموزش و پرورش فارس در یکی از دبیرستان‌های شهر شیراز و همچنین اجرای برنامه‌ای با عنوان «کتابخوان بند» با جامعه هدف مددجویان زندان مرکزی شیراز با همکاری اداره‌کل زندان‌های استان را از دیگر برنامه‌های اداره کل متبوعش اعلام کرد.

شاعران کودک شیراز صاحب انجمن شعر و کتاب می‌شوند

مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان فارس نیز در این نشست خبری با تأکید بر اینکه کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به عنوان کتابخانه تخصصی کودک و نوجوان نیم قرن است که به کار خود ادامه می‌دهد، عنوان کرد: در هفته کتاب امسال با همکاری نهادهای فرهنگی اهدافی را دنبال می‌کنیم که ارتقاء سطح کیفی و کمی در مراکز ۵۶گانه کانون است.

زهرا افتخاری «افتتاح انجمن شعر و کتاب باحضور شاعران کودک» را یکی از برنامه‌های مهم هفته کتاب کانون فارس دانست و گفت: انجام فعالیت‌های مناسب تقویت خواندن و تقویت سیر مطالعاتی اعضا با تشکیل حلقه‌های مطالعاتی و تحقیق و پژوهش و معرفی شخصیت‌های ادبی در این هفته دنبل می‌شود.

مادر و فرزند کتابخوان در کارگاه مطالعه شرکت می‌کنند

وی «خلاصه‌گویی از کتاب و اجرای نمایش خلاق از محتوای کتاب» را از دیگر برنامه‌های این هفته اعلام و خاطرنشان کرد: کتابخوانی گروهی، بحث کتاب، دعوت از هنرمندان و بازیگران به‌عنوان الگوی مناسب مطالعه، اجرای دو نمایش در مراکز فرهنگی هنری، جشن تکلیف کتابخوانی، تشکیل کارگاه مطالعه باعنوان مادر و فرزند کتابخوان از دیگر برنامه‌های مهم کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان فارس در بیست و ششمین هفته کتاب استان فارس خواهد بود.

پیاده‌روی پا‌به‌پای کتاب در اولین روز هفته کتاب فارس

همچنین رئیس سازمان فرهنگی اجتماعی شهرداری شیراز کتابخانه‌های عمومی فرهنگسراهای شیراز را یکی از ظرفیت‌های بزرگ کتابخوانی در این شهر دانست که در هفته کتاب امسال کتاب شرایط بهتری برای آن‌ها فراهم می‌شود. 

ابراهیم گشتاسبی‌راد گفت: اجرای طرح معاوضه کاغذ باطله با کتاب نیز امسال در فرهنگسرای کتاب انجام می‌شود. همچنین پیاده‌روی پابه‌پای کتاب که یکی از بزرگ‌ترین گردهمایی مردمان دوستدار کتاب شیراز خواهد بود عصر پنج‌شنبه (۲۴ آبان) همزمان با آغاز هفته کتاب صورت می‌گیرد.

شبکه پاکبانان دوستدار کتاب شیراز آغاز به کار می‌کند

وی با بیان اینکه نشست پاکبانان کتابخوان در روز ۲۳ آبان‌ماه برگزار می‌شود، اضافه کرد: بسیاری از پاکبانان اهل دانش هستند و ایجاد شبکه پاکبانان کتابخوان برای خدمت‌رسانی بیشتر در عرصه فرهنگ به آن‌ها انجام می‌شود.

گشتاسبی‌راد همچنین به ایجاد انجمن مادران حامی کتابخوان شیراز در همین روز اشاره کرد و افزود: افزون بر این برنامه‌ها تور بازدید از کتابخانه‌های تخصصی کودک و نوجوان برای مدارس برگزار می‌شود.

رئیس سازمان فرهنگی اجتماعی شهرداری شیراز برپایی میز احسان و اهدای کتاب در فرهنگسراهای مهربانی، برگزاری کارگاه‌های مهارت مطالعه و تندخوانی در پنج فرهنگ‌سرا ویژه دانش‌آموزان و دانشجویان، برگزاری کارگاه سواد رسانه‌ای ویژه عموم مردم و نشست تخصصی «یار مهربان قصه‌ها» برای کودکان را از دیگر برنامه‌های این سازمان در بیست و ششمین هفته‌کتاب فارس اعلام کرد.

برنامه ارمغان دانایی با هدف آموزش خط بریل به نابینایان و تور گردشگری نابینایان مدرسه شوریده شیرازی به مدرسه طبیعت و کافه کتاب برنامه‌هایی بود که گشتاسپی‌راد به آن‌ها اشاره کرد.

برنامه‌های بیست و ششمین هفته‌کتاب استان فارس، از ۱۴ تا ۳۰ آبان در سراسر استان فارس برگزار می‌شود که اوج برنامه‌های ملی و استانی ۲۴ تا ۳۰ این ماه است.

در پایان نشست خبری از پوستر بیست و ششمین هفته کتاب استان فارس رونمایی شد.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 267174