در گفت‌وگو با ایبنا عنوان شد؛

چرا «کافه کتاب آفتاب» پلمب شد؟/ ازسرگیری فعالیت منوط به دریافت مجوز

 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۴۲
 
 
روسای اتحادیه صنف فروشندگان کتاب و نوشت افزار مشهد و اتحادیه صنف آبمیوه، بستی و کافی شاپ، درباره دلایل پلمب کافه کتاب آفتاب در این شهر توضیحاتی ارائه کردند.
 
به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) از خراسان رضوی، خبر پلمب «کافه کتاب آفتاب» یکی از پاتوق‌های فرهنگی و کتابخوانی مشهد که صبح امروز دوشنبه 12 آذرماه رسانه‌ای شد، ابهاماتی را در ذهن اهالی فرهنگ این شهر ایجاد کرد.

این کافه کتاب، محلی بوده که همه روزه جمعی از دوستداران فرهنگ و هنر در آن گرد هم می‌آیند و با برگزاری نشست‌های ادبی و فرهنگ و نقد و بررسی آثار مکتوب، به تبادل نظر با همدیگر می‌پردازند.

قرار گرفتن این کافه در مرکز شهر و در دل مجموعه بازار کتاب گلستان بر رونق آن افزوده و حالا تقریباً کمتر کسی از اهالی فرهنگ و ادب است که نام این مجموعه را نشنیده باشد.

با این وجود فعالیت هر مجموعه صنفی نیازمند اخذ مجوزهای لازم از مراجع مربوطه است تا اقدامات به صورت قانونی و طبق چارچوب‌ها به انجام برسد؛ موضوعی که به نظر می‌رسد در فعالیت کافه کتاب آفتاب به عنوان یک مجموعه فرهنگی و ادبی به صورت کامل به انجام نرسیده و نتیجه آن پلمب این مجموعه بوده است.

در همین رابطه رئیس اتحادیه صنف فروشندگان کتاب و نوشت افزار مشهد در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در مشهد گفت: مجموعه کافه کتاب آفتاب از این صنف اتحادیه دارای مجوز لازم بوده و فعالیت آن از نظر ما بالامانع است.

محمد رستگار مقدم افزود: ممکن است پلمب این مجموعه به این خاطر بوده که در آن، کافی شاپ نیز به صورت همزمان دایر بوده و مجوزهای لازم از صنف مربوط گرفته نشده باشد که طبیعتاً باید مراجع ذیصلاح در این خصوص اظهار نظر کنند.

در ادامه پیگیری‌ها به سراغ رئیس اتحادیه صنف آبمیوه، بستی و کافی شاپ مشهد رفتیم تا دلایل پلمب کافه کتاب آفتاب مشهد را جویا شویم؛ سعید شریف زاده با تایید پلمب این واحد صنفی گفت: هر واحد صنفی باید طبق قانون مجوز لازم را از مراجع مربوطه برای فعالیت داشته باشد و در غیر این صورت از ادامه کارش جلوگیری می‌شود.

وی افزود: کافه کتاب آفتاب نیز از این قانون مستثنی نبوده و 10 روز پیش نیز به آنها اخطار لازم داده شد و در نهایت از ادامه فعالیت کافی شاپ این مغازه جلوگیری شد.

رئیس اتحادیه صنف آبمیوه، بستی و کافی شاپ مشهد بیان کرد: کافه کتاب آفتاب در زمان فعالیت خود مجوز لازم را از اتحادیه کافی شاپ دریافت نکرده است و بنا به درخواست این اتحادیه، اداره اماکن نسبت به پلمب این واحد اقدام کرده است.

بر اساس این گزارش، به نظر می‌رسد مشکل به وجود آمده برای کافه کتاب آفتاب مشهد طی روزهای آینده با اخذ مجوز لازم از سوی مالکان برطرف شده و اهالی فرهنگ و ادب می‌توانند دوباره در این مجموعه دور هم جمع شوند.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 268587