​مدیر‌عامل خانه کتاب خبر داد؛

فراهم شدن زمینه استفاده از موقوفات به عنوان کتابفروشی

 
تاریخ انتشار : شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۵۰
گزارشگر : کمال صادقی
 
 
مدیرعامل خانه کتاب، مذاکرات وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه برای استفاده از موقوفات بلااستفاده جهت فعالیت کتابفروشی با اجاره‌های پائین را مثبت ارزیابی کرد.
 
به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران‌ (ایبنا) از چهارمحال و بختیاری، نیکنام حسینی‌پور مدیرعامل موسسه خانه کتاب که اواخر هفته گذشته برای تجلیل از مفاخر فرهنگ و ادب چهار‌محال و بختیاری به این استان سفر کرده بود، در ادامه برنامه‌های خود در این استان، به اتفاق داریوش رضوانی مشاور معاونت امور فرهنگی وزارت ارشاد و جواد کارگران، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی چهارمحال و بختیاری، از پاتوق کتاب شهر کرد بازدید کرد.

پاتوق کتاب مجموعه‌ای از فروشگاه‌های کتاب در سراسر کشور است که آثار حدود 10 تا 15 ناشر را به صورت انحصاری عرضه می‌کند و به گفته مسئولان این مجموعه، قیمت کتاب‌هایی که در فروشگاه‌های پاتوق کتاب عرضه می‌شود 60 درصد پائین‌تر از کتاب‌فروشی‌های عادی است.
 
سیدسراج الدین جزایری مدیر پاتوق کتاب شهرکرد در جریان این بازدید، با ارائه گزارشی از فعالیت این مجموعه، موجودی کتاب‌های این کتابفروشی نسبتاً بزرگ را در شهرکرد 36 هزار جلد عنوان کرد و دربار ه وضعیت فروش آن هم گفت: در زمان اجرای طرح‌های حمایتی از کتابفروشی‌ها، فروش ما تا دو برابر بالاتر می‌رود.

وی افزود: با این وجود آسیب اجرای این طرح‌ها، این است که اعتبار در نظر گرفته شده برای آنها کم است؛ خصوصاً در شهرهایی مانند شهرکرد، این مسئله موجب رعایت نشدن عدالت می‌شود و حق شهروندان را تضییع می‌کند.

مدیر پاتوق کتاب شهرکرد در عین حال وضعیت فروش این فروشگاه کتاب را رضایتبخش اما وضعیت استقبال مردم از کتاب‌های صوتی و الکترونیکِ پاتوق کتاب را نامناسب خواند و خواستار حمایت بیشتر از این قبیل فضاهای فرهنگی از سوی دستگاه‌های مسئول شد.

نیکنام حسینی‌پور مدیرعامل خانه کتاب هم ضمن تقدیر از تلاش‌های دست‌اندرکاران و مدیران مجموعه پاتوق کتاب در نقاط مختلف کشور، از اقدامات صورت گرفته در جریان اجرای طرح پائیزه کتاب برای افزایش اعتبار کتابفروشی‌های مناطق کم‌برخودار کشور با هدف ایجاد انگیزه در کتاب‌خوان‌ها جهت حضور در کتابفروشی‌ها و خرید کتاب از آنها، سخن گفت.

وی همچنین با اشاره به مذاکراتی که در سطوح بالا میان مسئولان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان اوقاف و امور خیریه برای استفاده از برخی موقوفه‌ها - که در حال حاضر استفاده خاصی از آنها صورت نمی‌گیرد - جهت فعالیت کتابفروشی در آنها با رقم‌های اجاره پائین، توافقات اولیه صورت گرفته میان سیدعباس صالحی و حجت الاسلام سیدمهدی خاموشی را در این زمینه، مثبت ارزیابی کرد.

مدیرعامل خانه کتاب همچنین ابراز امیدواری کرد: به زودی امکان استفاده از موقوفه‌های بلااستفاده در سطح کشور که واقفان، آنها را برای امور خیریه عمومی وقف کرده‌اند، به عنوان کتابفروشی فراهم شود.

در این بازدید داریوش رضوانی مشاور معاونت امور فرهنگی وزارت ارشاد هم در سخنانی ضمن اذعان به مشکلات حوزه نشر در کشور، از کتابفروشی‌ها که در این شرایط سخت اقتصادی همچنان پرچم کتاب و فرهنگ مکتوب را برافراشته نگاه داشته‌اند، تقدیر کرد و وعده داد که این معاونت در حد توان خود پشتیبان فعالان این حوزه باشد و گره‌گاه‌های این عرصه را شناسایی و برطرف کند.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 269099