​رتبه‌های سوم و پنجم پرفروش‌های تالیفی پاییزه برای دو کتاب فقهی

 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۵۹
 
 
کتاب‌های «مغنی الفقیه: صرف جامع كاربردی» و «مغنی الفقیه: علم نحو با مبانی فقهای شیعه» از انتشارات دارالفكر، به ترتیب رتبه‌های سوم و پنجم طرح پاییزه کتاب را به خود اختصاص دادند.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، دو جلد از مجموعه «مغنی الفقیه» با عنوان‌های «مغنی الفقیه: صرف جامع كاربردی» و «مغنی الفقیه: علم نحو با مبانی فقهای شیعه» نوشته مصطفی جمالی از انتشارات دارالفكر، در پایان طرح پاییزه کتاب 97 در بین 10 کتاب پرفروش تالیفی قرار گرفتند.
 
کتاب «مغنی الفقیه: صرف جامع كاربردی» شامل مقدمه و بخش‌های فعل و اسم است. از ویژگی‌های این کتاب می‌توان به جامعیت مباحث در بخش اوزان و معانی، کاربردی کردن مباحث با رویکرد فقهی تفسیری، ایجاد ارتباط بین مباحث صرف و فقه، مطرح کردن دیدگاه‌های علمای صاحب‌نام در این علم و بیان موارد کاربرد علم صرف در فقه و ارتباط این دو علم با یکدیگر از منظر برخی از علمای معاصر، اشاره کرد.
 
در کتاب «مغنی الفقیه: علم نحو با مبانی فقهای شیعه»، علم نحو با مبانی علمای شیعه مورد بررسی قرار گرفته است. در بخش اول، اصول و مبانی بحث ارائه شده که شامل مباحثی درباره وضع، استعمال، سماع، قول علمای لغت، عقل، قیاس، انصراف، عامل و معمول، معرب و مبنی، اعتبار ساختارها و ... است. در بخش دوم، قواعد علم نحو مطرح شده به این‌صورت که ابتدا کلمه و جمله توضیح داده شده، سپس درباره مجرورات با اضافه و جار و مجرور آشنا می‌شویم. در ادامه درباره مرفوعات، فاعل و مبتدا و خبر توضیح داده شده و درباره منصوبات نیز مفعول به، مفعول مطلق، مفعول له، مفعول فیه، مفعول معه، حال، تمییز، منادی، مستثنی و ... معرفی شده است. در نهایت به بحث توابع پرداخته می‌شود.
 
طرح پاییزه كتاب از 24 آبان در استان‌ها و از 26 آبان در تهران آغاز شد و با مشاركت ۶۷۵ كتابفروشی از سراسر کشور تا 4 آذر‌ماه اجرا شد.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 269209