همزیستی مسالمت‌آمیز میان ادیان آسمانی

 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۵ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۴۶
 
 
کتاب «همزیستی مسالمت‌آمیز میان ادیان آسمانی» اثر علی‌عطیه الکعبی با تأکید بر جنبه آشتی‌جویی و برابری و عدالت در اسلام و همزیستی در ابعاد مختلف با دیگر ادیان آسمانی تدوین شده است.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، کتاب «همزیستی مسالمت‌آمیز میان ادیان آسمانی» اثر علی‌عطیه الکعبی با ترجمه حمیدرضا شیخی در روزهای اخیر از سوی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس به بازار نشر عرضه شد.
 
این کتاب در چهار فصلِ «همزیستی مسالمت‌آمیز در ادیان آسمانی»، «ساختار اجتماعی سرزمین اندلس (پژوهش در اوضاع عمومی)»، «همزیستی میان مسلمانان و مسیحیان اندلس» و «همزیستی یهودیان اندلس و مسلمانان» تدوین شده است.
 
مبانی همزیستی در اسلام،‌ همزیستی نزد اهل کتاب، همزیستی با غیرمسلمانان از نگاه قرآن کریم و سنت نبوی، نمودهای همزیستی مسالمت‌آمیز، جنبه اجتماعی و تاثیر آن بر همزیستی انسانی میان مسلمانان و مسیحیان اندلس، موسسه‌های اداری و اقتصادی و تاثیر آن‌ها در همزیستی مسالمت‌آمیز و انسانی، تبادل فکری و فرهنگی میان مسلمانان و مسیحیان در اندلس، موضع یهودیان در برابر فتح اسلامی، مشارکت در نهادهای اداری و اقتصادی و نقش آن در تقویت مفهوم همزیستی، برخی از سرفصل‌های کتاب حاضر است.
 
در بخشی از مقدمه این کتاب می‌خوانیم: «نویسنده این کتاب، علی عطیة الکعبی، بر صلح‌جویی و عدالت‌خواهی اسلام و همزیستی مسالمت‌آمیز میان ادیان آسمانی پای می‌فشارد. وی در پژوهش خود کوشیده است در موضوع‌های مربوط به پیروان ادیانی که در سرزمین اندلس در سایه اسلام به‌سر می‌برده‌اند، بی‌طرف باشد. عبدالحسین مهدی الرحیم که استاد این نویسنده است، باور دارد که اثر علی عطیه می‌تواند در ایجاد فضای فکری سالم و تساهل و دوستی میان پیروان آیین‌های گوناگون در اندلس و همچنین پیوند فرهنگی در کشورهای اسلامی، نقشی کارساز داشته باشد.»
 
نخستین چاپ کتاب «همزیستی مسالمت‌آمیز میان ادیان آسمانی» در 246 صفحه با شمارگان یک‌هزار نسخه به بهای 9 هزار و 700 تومان از سوی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس راهی بازار نشر شده است.
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 269716