پاسخ مدیر اداره کتاب به سوال نماینده مردم پاوه:

وزارت ارشاد مقابله با قاچاق کتاب را از یک‌ سال پیش آغاز کرده است

نیمی از فهرست خانه کتاب به نویسنده‌نماها مربوط می‌شود
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۹ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۵۹
 
 
مدیرکل اداره کتاب با اشاره به جلسه اخیر مجلس شورای اسلامی و کارت زرد مجلس به وزیر گفت: انتظار این بود که نمایندگان محترم از اقدامات شایسته وزارتخانه تجلیل کنند و ارائه کارت زرد به وزیر محترم، باعث تعجب است.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، محمدجواد مرادی‌نیا، مدیرکل دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در آئین اختتامیه بیست‌وچهارمین دوسالانه جایزه کتاب اصفهان که صبح امروز در این شهر برگزار شد، اظهار کرد: جامعه‌ای کتاب‌خوان است که تاثیرات کتاب‌خوانی در آن دیده شود اما متاسفانه این تاثیرات در کشور ایران کمتر دیده می‌شود.

مرادی‌نیا گفت: مردم کتاب‌خوان با محیط زیست مهربان هستند و حقوق یکدیگر را رعایت می‌کنند، با کودکان کهنسالان و معلولان مهربان‌ترند و  آرامش بیشتری را در جامعه رقم می‌زنند. همچنین جامعه کتاب‌خوان آسیب‌های اجتماعی کمتری را تجربه می‌کند.

وی تصریح کرد: کتاب و کتاب‌خوانی تاثیرات مثبتی روی زندگی افراد خواهد گذاشت و زمانی که این نشانه‌ها را به صورت مملوس در جامعه دیدیم، می‌توانیم ادعا کنیم که مردمی کتاب‌خوان هستیم.

کتابسازی باعث نابودی بازار کتاب می‌شود
مدیرکل دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به آسیب کتاب‌سازی در جامعه، گفت: ما بیشتر تظاهر به کتاب‌خوانی می‌کنیم و به جرات می‌توانم بگویم از 21 هزار نویسنده‌ای که در سایت خانه کتاب هستند، حدود نیمی از آن‌ها نویسنده نبوده بلکه نویسنده‌نما هستند.

مرادی‌نیا افزود: کتابسازی پدیده‌ای است که نویسندگان واقعی را عقب می‌اندازد و بی‌عدالتی به وجود می‌آورد. این تقلب‌ها در جامعه ما رو به گسترش است و باعث نابودی بازار کتاب می‌شود.

مردم با کتاب قاچاق مقابله کنند
وی نوع دیگر تقلب در بازار کتاب را، قاچاق کتاب دانست و اظهار کرد: افرادی دنبال این هستند که وقتی کتابی مورد استقبال مخاطبان قرار می‌گیرد، با همان محتوا و آرم چاپ کرده و با قیمتی ارزان‌تر در بازار کتاب عرضه می‌کنند. این پدیده جدیداً بسیار رواج پیدا کرده است.

مرادی‌نیا گفت: حدود یک سال است که به دستور وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی، کارگروهی برای مبارزه با کتاب قاچاق شکل گرفته که نمایندگان قوه قضائیه، پلیس تهران و صنف نشر در آن عضو هستند و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در آن نقش حلقه واسط و هماهنگ‌کننده بین این دستگاه‌ها را ایفا می‌کند.

وی افزود: نتایج تصمیمات این کارگروه، چندماهی است که آشکار شده و انبارهای متعدد کتاب‌های قاچاق کشف و ضبط شده است. 

مدیرکل دفتر توسعه و کتابخوانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به جلسه اخیر مجلس شورای اسلامی و سوال نماینده پاوه از سیدعباس صالحی، اظهار کرد: انتظار این بود که نمایندگان محترم مجلس از این اقدامات شایسته وزارتخانه تجلیل کنند و ارائه کارت زرد به وزیر محترم، باعث تعجب است.

مرادی‌نیا در پایان با اشاره به تلاش‌های یک‌ساله وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این زمینه، گفت: ما از مردم خواهشمندیم آن‌ها نیز کتاب‌های قاچاق را نخرند و این پدیده ناخوش‌آیند مقابله کنند.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 270388