با انعقاد تفاهمنامه همکاری کتابخانه‌های عمومی و بهزیستی؛

خدمت‌رسانی به معلولان در کتابخانه‌های عمومی کهگیلویه و بویراحمد سرعت می‌گیرد

 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۵ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۱۲
 
 
با انعقاد تفاهمنامه همکاری میان ادارات کل کتابخانه‌های عمومی و بهزیستی استان کهگیلویه و بویراحمد، تسهیلات لازم برای معلولان استان جهت استفاده بهتر از خدمات کتابخانه‌های عمومی میسر می‌شود.
 
به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در کهگیلویه و بویراحمد، سرپرست کتابخانه‌های عمومی استان کهگیلویه و بویراحمد در دیدار با مدیرکل بهزیستی این استان، از تاسیس بخش نابینایان در کتابخانه مرکزی آیت‌الله ملک حسینی یاسوج و تجهیز این بخش در کتابخانه عمومی بهارستان پاسارگاد گچساران در سال‌های اخیر خبر داد.

یاسر رحیمیان تصریح کرد: هم اکنون بیش از 150 روشندل و عزیزان کم‌بینا در استان کهگیلویه و بویراحمد از امکانات، منابع و کتاب‌های خط بریل دو کتابخانه عمومی در شهرستان‌های بویراحمد و گچساران بهره‌مند هستند و با انعقاد این تفاهمنامه تلاش خواهد شد در دیگر شهرستان‌ها نیز این امر مهم یعنی خدمات‌دهی به نابینایان، ناشنوایان و سایر معلولان جسمی و حرکتی استان صورت گیرد.

وی با اشاره وجود 230 نسخه کتاب بریل و 700 کتاب صوتی در بخش نابینایان کتابخانه مرکزی آیت‌الله ملک حسینی شهر یاسوج گفت: در کنار خدمات کتابخانه‌ای به نابینایان روشندل، تاکنون برنامه‌های فرهنگی متنوعی نظیر مسابقات کتابخوانی، نشست کتابخوانی و جمع‌خوانی کتاب، آموزش زبان، آموزش رایانه، آموزش گلسازی، ساخت کاردستی و آموزش خط بریل جهت نابینایان و معلولان در کتابخانه‌های عمومی انجام شده است و در روز عصای سفید نیز از برخی روشندلان نیز تجلیل به عمل آمده است.

آیت‌الله افشارمهر مدیرکل بهزیستی استان نیز با تقدیر از کتابخانه‌های عمومی استان به خاطر توجه این نهاد فرهنگی به نابینایان و معلولان گفت: سازمان بهزیستی در حمایت از اقشار آسیب‌پذیر جامعه به ویژه معلولان، آماده همکاری با سایر نهادها و سازمان‌هاست و کتابخانه‌های عمومی ظرفیت خوبی برای ارائه تسهیلات به معلولان را داراست که امیدوارم با انعقاد این تفاهمنامه ملی، ارائه خدمات به معلولان در استان‌ها را آسانتر کند.

در پایان این دیدار و انعقاد این تفاهمنامه مقرر شد که شرایط برای عضویت معلولان و کارکنان بهزیستی استان کهگیلویه و بویراحمد در کتابخانه‌های عمومی با ارائه تسهیلات، فراهم شود و همکاری‌های لازم به منظور بهسازی مسیر ورود معلولان بر اساس استانداردهای نهاد کتابخانه‌های عمومی، صورت گیرد.

همچنین تامین و تجهیز منابع و کتب مورد نیاز معلولان و نابینایان، نصب صندوق‌های جمع آوری کمک متعلق به بهزیستی در کتابخانه‌های عمومی استان کهگیلویه و بویراحمد از تعهدات کتابخانه‌های عمومی استان در این تفاهمنامه است.

بر اساس این گزارش، در این تفاهمنامه سازمان بهزیستی نیز متعهد شده است تا نسبت به اهدای منابع و نشریات مورد نیاز کتابخانه‌ای ویژه گروه‌های هدف معلولان اقدام و به منظور برگزاری کلاس‌های آموزشی، مشاوره برگزار کند.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 270644