در چهارمین نشست کتاب فصل استان گلستان صورت گرفت؛

84 کتاب جدید از ناشران و مولفان گلستانی رونمایی شد

 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۱۷
 
 
84 کتاب منتشرشده توسط ناشران و مولفان استان گلستان در فصل پاییز سال جاری، طی مراسمی در چهارمین نشست کتاب فصل استان گلستان، معرفی و رونمایی شد.
 
به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در استان گلستان، در این برنامه که به همت و همدلی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گلستان، موسسه فرهنگی میرداماد گرگان و ناشران و مؤلفان گلستانی عصر سه‌شنبه 25 دی‌ماه در تالار اندیشه موسسه فرهنگی میرداماد گرگان برگزار شد، 3 کتاب از مجموعه کتاب‌های منتشره در فصل پاییز به‌طور مبسوط توسط مؤلفان آن‌ها معرفی شد.

در ابتدا «غلامرضا منتظری» عضو هیات علمی و مدرس دانشگاه و یکی از مؤلفین کتاب «کار و سیمای کارآفرینان در فرهنگ اسلامی» در توضیح این اثر، گفت: کار و کارآفرینی، بخش بزرگ و شاید زیربنایی‌ترین قسمت زندگی انسان است، چراکه در پرتو کار و تلاش هدفمند، جوهره درونی و قابلیت‌های انسان ظهور و بروز پیدا می‌کند و زمینه شکل‌گیری جامعه‌ای امیدوار، پاسخگو به نیازهای اساسی و زندگی همراه بانشاط و پویایی، فراهم می‌آید.
 
وی افزود: در این کتاب تلاش بر آن بوده است تا با الهام از احادیث و روایات و سیره عملی پیامبر اکرم (ص) و اهل‌بیت (ع) در مورد کار و کارآفرینی تصویر روشنی از مبانی نظری کاری، ارزش و منزلت کارآفرینان و پیامدها ارائه شود.

منتظری، یادآور شد: این تلاش ماحصل تلاش بنده و «عباس بابایی فیشانی» است که به همت انتشارات دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان در شمارگان 500 نسخه منتشرشده است.

در ادامه نشست «سیدحسن حسینی تیل آباد» شاعر جوان گلستانی که به کوشش او کتاب مجموعه شعر «قلم رو ...» گردآوری‌شده است، اظهار کرد: این کتاب شامل 28 شعر از گزیده اشعار شاعران شهرستان گنبدکاووس بوده که به همت انتشارات امرتات روانه بازار نشر شده است.

این شاعر خوش‌قریحه با اشاره بر اینکه این مجموعه با شمارگان 300 نسخه و در قطع رقعی منتشر شده است، ادامه داد: در این مجموعه اشعار متعددی در قالب‌های کهن و نو شعر فارسی به چشم می‌خورد که می‌توان به قالب جدید شعر پریسکه (قالبی جدید در شعر فارسی که بر اساس فرهنگ اسلامی ایرانی و با رویکرد مقابله با ورود عرفان‌های نوظهور و عرفان‌های شرقی ایجاد شده است) در این مجموعه اشاره کرد.

سپس «قربان علی بذرافشان» که به عنوان همکار در کنار «ستار بردی فجوری» در تألیف «پیشینه آموزش و پرورش نوین استان گلستان» حضور داشته است، ضمن قدردانی از حمایت آموزش و پرورش استان گلستان در تألیف این اثر، گفت: بنا بر اسناد موجود سردار افخم میرزا محمدعلی خان حاکم استرآباد که در سال 1284 شمی به حکومت استرآباد منصوب شد در استرآباد مدرسه ملی به سبک جدید ایجاد کرد و آن را «افخمیه» نام گذاشت.

وی با اشاره بر اینکه این کتاب در 387 صفحه و شمارگان 500 نسخه وزیری به همت انتشارات نوروزی منتشر شده است، یادآور شد: در این مجموعه به تاریخ تشکیل اداره کل آموزش و پرورش استان گلستان، تاریخچه آموزش و پرورش شهرستان‌های استان پرداخته‌شده است.

در خاتمه برنامه «اراز محمد سارلی» مدرس دانشگاه و مدیر انتشارات مختومقلی فراغی ضمن قدردانی از برپایی این‌گونه برنامه‌ها و اشاره به بخشی از دغدغه‌های ناشرین ازجمله بحران کاغذ و وضعیت نشر به تشریح پیشینه تاریخی نشر کتاب در فرهنگ ترکمن پرداخت و گفت: در آغاز انقلاب رونق نشر به دلایل متعدد کم بود و به مرور و امروز وضعیت نشر آثار به زبان ترکمنی و توسط ترکمن‌ها گسترش و افزایش‌یافته است.

یادآور می‌شود، در پایان این مراسم با حضور جمعی از مسئولان و مؤلفان و ناشران از 84 عنوان کتاب منتشره در فصل پاییز استان گلستان رونمایی به عمل آمد.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 270707