نشست نقد کتاب «فرار از شب» در قم برگزار شد

رمان نویسان مکتبی درگیر دغدغه‌های فروش نشوند

 
تاریخ انتشار : جمعه ۱۲ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۵۱
 
 
نشست نقد کتاب « فرار از شب» نوشته اکرم صادقی، با حضور علاقه‌مندان در موسسه انتشاراتی کتاب جمکران برگزار شد.
 
به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در قم، حسین اسدی‌زاده در سخنانی در این جلسه گفت: یکی از نکات مهم که در «فرار از شب» باید مورد توجه قرار گیرد، موقعیت جغرافیایی و فرهنگی قصه است؛ اینکه در این کتاب از اعراب، آن‌هم عرب 1400 سال پیش سخن گفته می‌شود و فرهنگ آن‌ها به میان می‌آید، کار نویسنده را سخت کرده است.
 
مدیر موسسه فرهنگی مفید به ارزیابی کتاب با توجه به وضعیت نویسنده و کتاب پرداخت و افزود: بررسی تعریف‌ها و توصیفات داستان برای نمره دادن به اثر بسیار مهم است، اما نمره‌ای که نویسنده برای این اثر دریافت می‌کند، نه خوب است و نه قابل قبول، بلکه عالی است، چرا که نویسنده به خوبی از پس تضاد فرهنگی و تاریخی برآمده است.
 

اسدی زاده در پیشنهادی به نویسندگان مذهبی گفت: نویسندگانی که در زمینه دینی و مذهبی فعالیت می‌کنند باید دقت کنند و بدانند که در چه حیطه‌ای قدم می‌گذارند. نوشتن در مورد مفاهیم دینی بسیار سخت است و باعث برانگیختن منتقدان می‌شود.
 
وی با ابراز خوشحالی از نگارش رمان با موضوع پیامبر بیان کرد: من فکر می‌کردم رمان نوشتن برای پیامبر رحمت (ص) در نسل‌های بعدی رخ دهد اما به لطف خدا این اتفاق در دوران ما اتفاق افتاده است؛ و این امر مبارک با همکاری واحد ادبیات داستانی انتشارات کتاب جمکران رخ داده است. 
 
این منتقد به آفت رمان نویسان مکتبی پرداخت و یادآور شد: انتظار ما این است که رمان نویسان مکتبی درگیر دغدغه‌های فروش نشوند و به حرف دلشان گوش دهند. یک شخص مکتبی و مذهبی باید دغدغه محتوا داشته باشد و با نه گفتن به حرف بازار، سوار بر موج پر فروشی نشود.
 
وی در پایان گفت: زندگی اهل بیت (ع) پر از نور است و می‌توان از لحظه لحظه زندگی آن بزرگواران نوشت، یاد گرفت و یاد داد.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 271411